fbpx
Světová fotografická organizace zveřejnila užší výběr soutěže pro mladé fotografy a studenty

Světová fotografická organizace (World Photography Organisation) představila jména fotografů, kteří se dostali do užšího výběru studentské soutěže a také nové informace o fotografických projektech příjemců studentského grantu Sony 2019. Dále byly uveřejněny detaily týkající se mladých fotografů z užšího výběru soutěže.  Práce těchto studentů a  mladých fotografů se stanou  součástí Sony World Photography Awards 2020, která se bude konat v Londýně  letos v dubnu. 

UŽŠÍ VÝBĚR STUDENTSKÉ SOUTĚŽE 

Užší výběr studentské soutěže představuje soubor děl deseti studentů z celého světa. Studenti byli vyzváni, aby do soutěže přihlásili sérii 5 – 10 fotografií, kterými reagovali na dvě různá zadání. První zadání znělo Invisible Lines (Neviditelné linie). Studenti měli za úkol zabývat se příběhy lidí, kteří se pokoušejí prolomit neviditelné bariéry a struktury, ať už přírodní, společenské, či intelektuální. Například práce  Reyada Abedina (Bangladéš, Counter Foto – A Center for Visual Arts) s názvem The Name of My City is Dust and Smoke and Life představují snímky jeho rodného města Dhaky, v němž měl prudký rozvoj infrastruktury devastující vliv na ekologickou rovnováhu životního prostředí ve městě i v jeho blízkosti. Během dalšího zajímavého  projektu s názvem The Truth is in The Soil pobývala Ioanna Sakellarakiová (Řecko, Royal College of Art) v tradiční komunitě profesionálních plaček, které obývají řecký poloostrov Mani. Snímky Sakellarakiové vypovídají o zármutku a ztrátě. Ukazují siluety truchlících žen, které jsou promítány na abstraktní pozadí. Ukazují tím náš vztah k smrti a její přijímání.

Druhé zadané téma, Sustainability Now, postavilo studenty před úkol vytvořit soubor prací, jež by spojovala ekologická udržitelnost. K nejlepším patřila práce s titulem Guardians od Fangbin Chena (Čína, Qilu University of Technology), která zaznamenává snahy fotografovy místní komunity zamezit šíření koronaviru. Chen odkazuje na konzumaci divokých zvířat jako na pravděpodobný zdroj epidemie. Jeho fotografie vyzývají lidi, aby přehodnotili svůj vztah k přírodě. Arantza Sánchez Reyes zase ve svém díle Roots of Cause, (Mexiko, LCI Monterrey) reflektuje snahy o individuální život v mexickém Monterrey, které je známé jako jedno z nejlidnatějších měst Latinské Ameriky. Mezi ostatními studenty, kteří se představí, budou: Micaela del Sol Angulo (Peru, Centro de la Imagen), Robin Ansart (Francie, Ecole Nationale Supérieure Louis-Lumière), Amy Davis (Jižní Afrika, CityVarsity Cape Town), Ashley Tofa (Nový Zéland, The University of Auckland), Tobia Faverio (Itálie, Nuova Accademia di Belle Arti) a Chip Skingley (VB, University of the West of England – Bristol).

Porotcem pro letošní užší výběr studentské soutěže byl Tim Clark, kurátor, spisovatel a hlavní editor 1000 Words.

UŽŠÍ VÝBĚR SOUTĚŽE PRO MLADÉ FOTOGRAFY

 V letošním roce představila Světová fotografická organizace nový formát soutěže pro ročník 2020. Cílem bylo dát více příležitostí mladým fotografům a výsledkem této změny je nárůst počtu přihlášených prací o 50 %. Soutěž pro mladé fotografy probíhala od června do prosince 2019. Fotografové, kteří do soutěže chtěli přihlásit, měli vytvořit a přihlásit až tři snímky měsíčně, které se měly vztahovat ke konkrétnímu zadanému tématu. Zadání zahrnovalo témata krajina, cestování, portrét a streetová fotografie. Každý měsíc byl vyhlášen nový vítěz kategorie a byl přidán do užšího výběru soutěže o titul Mladý fotograf roku 2020.

V užším výběru soutěže pro mladé fotografy 2020 se umístili:Jason Chen (USA, 17 let, krajina, červen 2019) s fotografií majestátní scenérie řeky s vodopádem známým jako Grand Canyon v Yellowstonu. Prostřednictvím svého snímku Dita Suci Putri Rahmawati (Indonézie, 18 let, životní prostředí, červenec 2019) se snaží zvýšit povědomí o životních podmínkách ve znečištěných oblastech v TPST Piyungan v regentnsví Bantul v provincii Yogyakarta. Bruce Bai (Pevninská Čína, 17 let, příroda a divoká zvířata, srpen 2019) přichází s monochromatickým snímkem klidné hladiny jezera Qinghai Lake v Číně. Snímek Rama Kaushalyana (Indie, 17 let, cestování, září 2019) zobrazuje tvář mladé ženy, která se připravuje na slavnost Maha Šivaratri v Kaveripattinamu, každoroční oslavu boha Shivy. Na portrétu, který se umístil v užším výběru, se Kolton Almany (USA, 16 let, portrét, říjen 2019) rozhodla zpodobnit svůj model v prostředí knihovny, aby ztvárnila různé kapitoly příběhů lidského života. Hsien-Pang Hsieh (Tchaj-wan, 19 let, streetová fotografie, listopad 2019) využívá svůj snímek muže, který zdánlivě spěšně kráčí pryč, ale ve skutečnosti stojí, k tomu, aby okomentoval rychlé životní tempo a vyzval ostatní, aby čas od času zpomalili. Vysoce kontrastní černobílá fotografie Liama Moynihana (USA, 17 let, otevřené téma, prosinec 2019) zobrazuje tmavé siluety tří chlapců hrajících „roofball“ na letním táboře ve Wortonu v Marylandu.

Porotkyní soutěže o titul Mladý fotograf roku je Gisela Kayser, výkonná ředitelka a umělecká ředitelka Freundeskreis Willy-Brandt-Haus e.V. v Berlíně. Vítězové získají kromě vystavování svého díla po boku současných předních fotografů po celém světě také digitální fotovýbavu od Sony, která jim pomůže naplnit jejich vize.

 

O SOUTĚŽI SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS:

Celosvětově uznávaná soutěž Sony World Photography Awards, kterou pořádá Světová fotografická společnost (World Photography Organisation), je jednou z nejdůležitějších celosvětových událostí v kalendáři fotografů. Tato soutěž, do níž je možné se přihlásit zdarma, letos vstupuje již do svého 13. ročníku. Jak pro etablované, tak i pro začínající fotografy nabízí tato soutěž prvotřídní možnosti, jak mohou svoji práci zviditelnit. Soutěž kromě toho uděluje ocenění nejvlivnějším umělcům světa, kteří s fotografickým médiem pracují, a to formou ceny za výjimečný přínos fotografii, mezi jejíž držitele se v uplynulých letech zařadili například Martin Parr, William Eggleston nebo Nadav Kander. V rámci soutěže se během prestižní každoroční výstavy v londýnské galerii Somerset House představí světu díla vítězů i práce fotografů, kteří se umístí v užším výběru. Vstupenky na výstavu je možné  zarezervovat na stránkách worldphoto.org/sony-world-photography-awards-exhibition

KDY A KDE:

NÁZEV: Sony World Photography Awards 2020

MÍSTO KONÁNÍ: Somerset House, Londýn, WC2R 1LA

DATUM KONÁNÍ: 17. dubna – 4. května 2020

 

AUTOŘI SNÍMKŮ NA OBRÁZKU NAHOŘE – ZLEVA DOPRAVA PO ŘADÁCH:

Snímky jsou k dispozici na: https://press.worldphoto.org/user/login?destination=node/10

© Chip Skingley, Velká Británie, užší výběr, soutěž Sony World Photography Awards 2020

© Ioanna Sakellaraki, Řecko, užší výběr studentské soutěže, Sony World Photography Awards 2020

© Reyad Abedin, Bangladesh, užší výběr studentské soutěže, Sony World Photography Awards 2020

© Arantza Sánchez Reyes, Mexiko, užší výběr studentské soutěže, Sony World Photography Awards 2020

© Chip Skingley, Velká Británie, užší výběr studentské soutěže, Sony World Photography Awards 2020

© Sam Delaware, USA, grant Sony pro profesionální fotografy, Sony World Photography Awards 2020

© William Moynihan, USA, vítěz kategorie, soutěž pro mladé fotografy, otevřené téma, Sony World Photography Awards 2020

© Jason Chen, USA, vítěz kategorie, soutěž pro mladé fotografy, krajina, Sony World Photography Awards 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: