fbpx
Sony World Photography Awards 2024: Celkoví vítězové

Vyhlášení vítězů profesionální a otevřené soutěže pro mladé fotografy a soutěže pro studenty fotografie

Světová fotografická organizace na zvláštním slavnostním ceremoniálu v Londýně vyhlásila celkové vítěze soutěže Sony World Photography Awards 2024. Slavnostní předávání cen, které se konalo již po sedmnácté, je významným výročím, během něhož jsou oceňovány nejlepší současné světové fotografie a oslavovány snímky a příběhy, které v uplynulém roce vzbudily ohlas u světového publika. Vítězné snímky, fotografie finalistů a snímky z užšího výběru jsou od 19. dubna k vidění na výstavě Sony World Photography Awards 2024 v londýnské galerii Somerset House.

Prestižní titul Fotograf roku byl udělen fotoreportérce Juliette Pavy za cyklus snímků nazvaný Spiralkampagnen: Forced Contraception and Unintended Sterilisation of Greenlandic Women. Pavyová získala finanční odměnu ve výši 25 000 USD, řadu digitálního fotografického vybavení Sony a možnost představit nové dílo na výstavě Sony World Photography Awards 2025.

Pavy byla vybrána z 10 vítězů profesionální soutěže, jejichž jména byla dnes vyhlášena spolu s finalisty na 2. a 3. místě v každé kategorii. Letošní vítězové a finalisté profesionální soutěže představují mimořádnou škálu fotografických postupů z celého světa, od naléhavých příběhů dokumentujících naše měnící se klima a náš vztah k přírodě až po intimní portréty jednotlivců a komunit.

Na slavnostním ceremoniálu byl také oceněn letošní laureát ceny za mimořádný přínos fotografii, mezinárodně uznávaný fotograf Sebastião Salgado, jehož výrazné monochromatické práce poutají pozornost již pět desetiletí jeho kariéry. Salgado byl oceněn za svůj nezaměnitelný přínos vizuálnímu jazyku fotografie.

Na slavnostním ceremoniálu byli dále oceněni celkoví vítězové otevřené soutěže, studentské soutěže a soutěže pro mladé fotografy a letošní vítěz ceny za udržitelnost. Otevřená soutěž, která oceňuje fotografy v různých fázích jejich kariéry, oslavuje sílu jediného snímku, zatímco studentská soutěž a soutěž pro mladé fotografy vyzdvihují práci nastupující generace. Cena za udržitelný rozvoj, která byla poprvé vyhlášena v loňském roce, je platformou pro fotografy, kteří poukazují na pozitivní změny ve prospěch naší planety.

Výstava Sony World Photography Awards 2024 je k vidění v londýnské galerii Somerset House od 19. dubna do 6. května 2024. Tato významná výstava, která patří k nejzajímavějším fotografickým událostem v jarním kulturním kalendáři Londýna, představuje více než 200 tisků a stovky dalších snímků v digitálních expozicích od vítězných fotografů a fotografů zařazených do užšího výběru. Zahrnuje také retrospektivu děl letošního držitele ceny za mimořádný přínos fotografii Sebastião Salgada.

FOTOGRAF ROKU

Spiralkampagnen: Forced Contraception and Unintended Sterilisation of Greenlandic Women od Juliette Pavy (Francie) je dokumentární projekt, který zkoumá závažné a trvalé dopady nedobrovolné antikoncepční kampaně vedené dánskými úřady v Grónsku v 60. a 70. letech 20. století. Tento cyklus zkoumá program Spiralkampagnen, v jehož rámci bylo několika tisícům inuitských žen, některým z nich bylo pouhých 12 let, bez jejich souhlasu implantováno nitroděložní tělísko. Projekt sleduje počátky programu až do současnosti, včetně probíhajícího vyšetřování dánskou vládou.

Struktura vyprávění, kterou Pavy ve svém projektu používá, staví do popředí perspektivu obětí a je utvářena obtížnými a důležitými úvahami o kolektivním traumatu, které komunita zažila. Série využívá různé fotografické formáty; od situačních záběrů města Nuuk a jeho klinik, přes rentgenové snímky a archivní fotografie mladých žen, kterých se tento program týkal, vedle nedávných portrétů obětí a lékařů, kteří v Grónsku pracovali během programu a po něm, až po dánského poslance vyšetřujícího případ Spiralkampagnen v současnosti.

Monica Allendeová, předsedkyně poroty profesionální soutěže 2023, k vítěznému projektu Pavyové uvedla: „Porota Sony World Photography Awards ocenila empatické ztvárnění objektů Juliette Pavyovou, která je zachytila důstojným a zároveň hluboce intimním způsobem, čímž prokázala svůj výjimečný talent. Pavyová si svým odhodláním odhalovat drsnou realitu, které čelí marginalizované komunity, spolu s přesvědčivým vypravěčským přístupem, vysloužila nejen prestižní uznání Sony World Photography Awards, ale také víru poroty v její potenciál a přesvědčení, že je důležité podpořit její kariéru.“

VÍTĚZOVÉ JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍ PROFESIONÁLNÍ SOUTĚŽE

Vítěze profesionální soutěže vybírala odborná porota na základě vynikajících sérií pěti až deseti snímků, které se vyznačují technickým mistrovstvím a osobitým přístupem k vyprávění.

Všichni vítězové kategorií obdrží sadu digitálního fotovybavení od společnosti Sony.

Letošními vítězi jsou:

ARCHITECTURE & DESIGN (ARCHITEKTURA A DESIGN)

VÍTĚZ: Siobhán Doran (Irsko) se sérií Sala Mayor (Obývací pokoj)

Finalisté: 2. místo Karol Pałka (Polsko); 3. místo Yaser Mohamad Khani (Íránská islámská republika)

CREATIVE (KREATIVNÍ)

VÍTĚZ: Sujata Setia (Spojené království) se sérií A Thousand Cuts

Finalisté: 2. místo Mackenzie Calle (Spojené státy); 3. místo Tine Poppe (Norsko)

DOCUMENTARY PROJECTS (DOKUMENTÁRNÍ PROJEKTY)

VÍTĚZ: Juliette Pavy (Francie) se sérií Spiralkampagnen: Forced Contraception and Unintended Sterilisation of Greenlandic Women

Finalisté: 2. místo Brent Stirton (Jihoafrická republika); 3. místo Davide Monteleone (Itálie)

 

ENVIRONMENT (ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ)

VÍTĚZ: Mahé Elipe (Francie) se sérií Echoes of the Hive

Finalisté: 2. místo Jean-Marc Caimi & Valentina Piccinni (Itálie); 3. místo Maurizio Di Pietro (Itálie)

LANDSCAPE (KRAJINA)

VÍTĚZ: Eddo Hartmann (Nizozemsko) se sérií The Sacrifice Zone

Finalisté: 2. místo Jim Fenwick (Spojené království); 3. místo Fan Li (pevninská Čína)

PORTFOLIO

VÍTĚZ: Jorge Mónaco (Argentina) se sérií Portraits and Landscapes

Finalisté: 2. místo Aly Hazzaa (Egypt); 3. místo Angelika Kollin (Estonsko)

PORTRAITURE (PORTRÉT)

VÍTĚZ: Valery Poshtarov (Bulharsko) se sérií Father and Son

Finalisté: 2. místo Adali Schell (Spojené státy); 3. místo Drew Gardner (Spojené království)

SPORT

VÍTĚZ: Thomas Meurot (Francie) se sérií Kald Sòl (Cold Sun)

Finalisté: 2. místo Angelika Jakob (Německo); 3. místo Tommaso Pardini (Itálie)

STILL LIFE (ZÁTIŠÍ)

VÍTĚZ: Federico Scarchilli (Itálie) se sérií Flora

Finalists: 2. místo Peter Franck (Germany); 3. místo Beth Galton (United States)

WILDLIFE & NATURE (PŘÍRODA A DIVOKÁ ZVÍŘATA)

VÍTĚZ: Eva Berler (Řecko) se sérií Suspended Worlds

Finalisté: 2. místo Haider Khan (Indie); 3. místo Jasper Doest (Nizozemsko)

Více informací o letošních vítězných a finálových projektech naleznete na adrese: online winners galleries.

 

CENA ZA UDRŽITELNOST

Kathleen Orlinsky (Spojené státy) byla vyhlášena letošní vítězkou Ceny za udržitelnost za sérii snímků America’s First Wilderness a získala finanční odměnu 5 000 USD.

Orlinsky se ve své sérii snímků zabývá krajinou, divokou přírodou a lidmi v divočině Gila na jihovýchodě Nového Mexika a zkoumá úsilí o zachování nedotčené přírody a ochranu biologické rozmanitosti této oblasti.  Projekt se zabývá tím, jak lidé obývající tuto divočinu mírumilovně koexistují s okolní přírodou a jak podporují zachování tohoto prostoru.

Orlinsky o svém vítězství prohlásila: „Jsem nadšená a poctěná, že jsem získala toto ocenění. Obzvláště mě těší, že mohu rozšířit povědomí o naléhavých otázkách ochrany životního prostředí a přírody právě teď, v době klimatické krize.“

Cena za udržitelnost je součástí celosvětového celoročního programu Creators for the Planet, který založila společnost Creo a který vznikl ve spolupráci s Nadací OSN a společností Sony Pictures. Projekt oceňuje příběhy, lidi a organizace, jejichž činy zviditelňují jeden z environmentálních cílů udržitelného rozvoje OSN.

VÍTĚZ OTEVŘENÉ SOUTĚŽE

Otevřená soutěž oslavuje sílu a dynamiku jediného snímku. Vítězné fotografie jsou vybírány pro svou schopnost sdělit pozoruhodný vizuální příběh v kombinaci s technickou dokonalostí. Liam Man (Velká Británie), vybraný z 10 vítězů jednotlivých kategorií otevřené soutěže, se stal fotografem roku 2024 v Otevřené soutěži a získal finanční odměnu ve výši 5 000 USD, digitální fotografické vybavení Sony a mezinárodní publicitu.

Liam Man zvítězil se svou fotografií Moonrise Sprites over Storr, na níž je zachycen známý skalní útvar Old Man of Storr na ostrově Skye ve Skotsku, osvětlený světly dronů a vycházejícím oranžovým měsícem. Snímek byl pořízen pozdě v noci během silné sněhové bouře. Zachycuje rozlehlou hornatou krajinu a nápadnou zimní oblohu.

Man ke svému vítězství podotýká: „Každý rok obdivuji vítězné fotografie a představuji si, že by mezi nimi mohla být vystavena i moje práce. Být vybrán jako nejlepší fotograf roku v rámci otevřené soutěže Sony World Photography Awards je sen, který se stal skutečností. Zanechává to ve mně pocit hluboké vděčnosti, radosti a naprosto nemám slov!“

Sony World Photography Awards 2024: Celkoví vítězové
© Liam Man, United Kingdom, Open Photographer of the Year, Open Competition, Landscape, Sony World Photography Awards 2024

STUDENT FOTOGRAFIE ROKU

Úkolem studentů fotografie bylo zaslat do letošního ročníku studentské soutěže sérii pěti až deseti snímků reagujících na zadání Home (Domov), které by ukazovaly jejich osobní pohled na místo, komunitu, identitu a sounáležitost.

Kayin Luys (Belgie) z LUCA School of Arts Sint Lukas Brussels získal titul student fotografie roku a pro svou univerzitu vyhrál digitální fotovýbavu v hodnotě 30 000 eur. Luysova série Don’t Trust Pretty Girls (Nevěřte hezkým holkám) je intimním portrétem jeho příbuzných a poukazuje na způsoby, jakými poznal rodinu své partnerky a stal se součástí jejich každodenních tradic a rituálů.

Luys ke svému vítězství poznamenává: „Fotografie pro mě byla důležitým způsobem, jak mohu dále poznávat okolí. Ve své práci navazuji na příběhy, které mi lidé svěřují, a čerpám z nich inspiraci. Jsem dojat a poctěn, že se tyto velké i malé příběhy dostávají k širšímu publiku a získávají další ohlas díky soutěži Sony World Photography Awards.“

MLADÝ FOTOGRAF ROKU

Účastníci letošní soutěže pro mladé fotografy měli za úkol reagovat na téma „Tvýma očima“ a podělit se o své jedinečné chápání světa kolem sebe. Z užšího výběru deseti fotografů ve věku do 19 let byl vybrán Daniel Murray (Spojené království, 15 let), který se stal mladým fotografem roku a získal digitální fotovýbavu Sony i celosvětové uznání.

Murrayho fotografie osamělého surfaře na prázdné cornwallské pláži zachycuje klidnou atmosféru konce letní sezóny a rozlehlé krajiny anglického pobřeží. Snímek svými měkkými tóny zachycuje teplé světlo pozdního léta.

Murray ke svému vítězství uvedl: „Jsem velmi šťastný a pyšný sám na sebe, protože to je pro mě jako mladého fotografa velký úspěch. Motivuje mě to, abych se jako fotograf dál zdokonaloval. Děkuji soutěži Sony World Photography Awards za tuto příležitost!“

Sony World Photography Awards 2024: Celkoví vítězové
© Daniel Murray, United Kingdom, Youth Photographer of the Year, Youth Competition, Sony World Photography Awards 2024

VÝJIMEČNÝ PŘÍNOS FOTOGRAFII

Letošní cenu za výjimečný přínos fotografii získal uznávaný fotograf Sebastião Salgado. Sebastião Salgado, jeden z nejvýznamnějších současných fotografů, získal mezinárodní uznání za pozoruhodné černobílé kompozice, které pořídil během své více než padesátileté kariéry.

Na výstavě Sony World Photography Awards 2024 v galerii Somerset House bude k vidění více než 40 snímků tohoto fotografa. Výběr, který fotograf sestavil, zdůrazňuje klíčová témata a milníky posledních pěti desetiletí jeho kariéry a představuje díla z jeho ikonických raných projektů, jako jsou Gold (1986) a Workers (1993), i novější díla, jako jsou Genesis (2011) a Amazônia (2019).

EDGAR MARTINS | SAMOSTATNÁ PREZENTACE

Kromě prací letošních celkových vítězů a vítězů jednotlivých kategorií se na výstavě Sony World Photography Awards samostatně představí také vítěz soutěže Fotograf roku 2023 Edgar Martins (Portugalsko).

Uznávaný fotograf představuje výběr snímků ze své série Anton’s hand is made of Guilt. No muscle or bone. He has a Gung-ho Finger and a Grief-stricken Thumb. Prezentace navazuje na jeho vítězný projekt z roku 2023 Our War a představuje Martinsův dlouhodobý projekt, který připomíná ztrátu jeho blízkého přítele, fotoreportéra Antona Hammerla, jenž byl zabit během občanské války v Libyi v roce 2011.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: