fbpx
Sony World Photography Awards 2022 – Světová fotografická organizace vyhlásila finalisty, mezi kterými je i český fotograf Roman Vondrouš

Světová fotografická organizace (World Photography Organisation) s potěšením zveřejňuje finalisty a fotografy zařazené do užšího výběru soutěže profesionálních fotografů Sony World Photography Awards 2022. Již 15. ročník soutěže profesionálních fotografů oceňuje pozoruhodné série prací jak za technickou zručnost, tak za originální přístup k současným tématům.

Fotograf roku 2022 bude vybrán z finalistů a bude vyhlášen 12. dubna. Výběr snímků finalistů a fotografů z užšího výběru bude následně vystaven v rámci výstavy soutěže Sony World Photography Awards v galerii Somerset House v Londýně od 13. dubna do 2. května 2022.

Do soutěže Sony World Photography Awards 2022 bylo přihlášeno více než 340 000 snímků z 211 oblastí a do profesionální kategorie bylo přihlášeno více než 156 000 snímků, což je nejvyšší počet přihlášek v historii soutěže.

Mezi finalisty navíc můžeme najít i jedno české jméno. O sérii snímků fotografa Romana Vondrouše se dočtete v kategorii Sport.

Všechny fotografie finalistů a fotografů z užšího výběru naleznete zde.

Finalisté jednotlivých kategorií

ARCHITEKTURA & DESIGN

Javier Arcenillas ze Španělsko představuje Nur-Sultan, sérii fotografií pozoruhodné a výstřední architektury hlavního města Chazachstánu. Yun Chi Chen z Tchaj-wanu vytváří sérii Blueprint, vícevrstvé obrazy napodobující proces tradičního architektonického modrotisku nebo kyanotypie s využitím digitálních postprodukčních technik. Chorvatský fotograf Domagoj Burilović v sérii snímků Dorf využívá fotomontáž k vyjádření ironie toho, jak příroda zrekultivovala domy ve Slavonii, regionu, který zbohatl v 19. století na těžbě místních lesů a půdy.

Sony World Photography Awards 2022 - Světová fotografická organizace vyhlásila finalisty, mezi kterými je i český fotograf Roman Vondrouš
Domagoj Burilović – Dorf

KREATIVNÍ

Brit Raphaël Neal ve svém diptychu New Waves konfrontuje výjevy klimatických změn s portréty teenagerů; diptych poukazuje na ničivé důsledky, které pociťují ti, kteří jimi budou nejvíce postiženi. Sometimes the Sky Above us is Open od Sarah Grethe z Německa sleduje cestu fotografky do rodného města její matky v jižním Německu, kde zkoumá jejich vztah prostřednictvím inscenovaných portrétů a zátiší. Mellow Apocalypse od lotyšského fotografa Alnise Stakleho reprízuje vizuály z otevřených sbírek, jako jsou muzea, vědecké instituce a obrazové banky, a vytváří tak složitě propracované koláže, v nichž se různorodé prvky přetahují a střetávají.

DOKUMENTÁRNÍ PROJEKTY

The Long Days of Hanau od německého fotografa Fabiana Rittera dokumentují komunitu v německém Hanau po rasistických útocích dne 19. února 2020. The Children of the Financial Collapse in Venezuela od slavného dánského fotožurnalisty Jana Grarupa zachycuje scény zoufalství a krajní chudoby Venezuelanů v Kolumbii. Série Insurrection od známého zpravodajského amerického fotografa Wina McNameeho zachycuje dramatické scény, kdy se dav Trumpových příznivců vrhl na americký Kapitol a 6. ledna 2021 se probojoval do budovy.

Sony World Photography Awards 2022 - Světová fotografická organizace vyhlásila finalisty, mezi kterými je i český fotograf Roman Vondrouš
Jan Garup – The Children of the Financial Collapse in Venezuela

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Snímky Shunty Kimury z Japonska Living in the Transition zkoumají dopady změny klimatu na Bangladéš, kde se místní obyvatelé stále častěji potýkají s jejími důsledky. Italský fotograf Giacomo d’Orlando v sérii Nemo’s Garden dokumentuje první podvodní skleník na světě, možné řešení zoufalé potřeby najít alternativní a udržitelné metody pěstování potravin. Fotografie Portraits in Ashes od uznávaného fotografa Gideona Mendela z Jihoafrické republiky ukazují rodiny a jednotlivce v prázdných skořápkách vyhořelých budov a dojemně zachycují zkázu po lesních požárech v Řecku, Kanadě a USA.

KRAJINA

Série Solar Graphic od Andriuse Repšyse z Litvy, pořízený během zimy, kdy v důsledku klimatických změn napadlo nezvykle mnoho sněhu, zachycuje udržitelné zdroje energie, jako jsou přehrady, větrné turbíny a solární baterie, shora a redukuje je na grafické abstrakce. Life on Earth od italského fotografa Lorenza Poliho se noří do éterické magie přírody a tajemné krásy nezkroceného světa, zobrazené prostřednictvím rozmanitých krajin. Když americký portrétní fotograf Gareth Iwan Jones nemohl během lockdownu pokračovat ve své práci, obrátil svůj objektiv ke stromům na pozadí soumračné oblohy a vytvořil sérii portrétních snímků s názvem Tree.

Sony World Photography Awards 2022 - Světová fotografická organizace vyhlásila finalisty, mezi kterými je i český fotograf Roman Vondrouš
Lorenzo Poli – Life on Earth

PORTFOLIO

Série snímků The Beauty of Humanity rakouské fotografky Anny Neubauer zkoumá touhu odklonit se od tradičních stereotypů a oslavit rozmanitost prostřednictvím série promyšlených portrétů. Hugh Fox z Velké Británie v sérii Portfolio zachycuje klidné okamžiky každodenního života s rodinou a přáteli během pandemie. Britský komerční a redakční fotograf Julian Anderson představuje výběr portrétů, krajin a zátiší pořízených pro různé časopisy.

PORTRÉT

Caryatis 2021 od George Tatakise z Řecka je studií tradičních řeckých ženských krojů z různých období bohaté historie Řecka, přičemž každá fotografie je pečlivě prozkoumána a inscenována. Migrantes od uznávaného australského fotožurnalisty Adama Fergusona je sérií autoportrétů mexických migrantů, kteří čekají na překročení hranic do USA. Pomocí fotoaparátu připevněného na stativu s kabelovou spouští vyzval Ferguson své objekty, aby si zvolily okamžik zachycení, a dal jim tak možnost ovlivnit svůj obraz. Bushmeat Hunters od uznávaného jihoafrického dokumentaristy Brenta Stirtona je série portrétů lovců z buše zobrazených se svými úlovky.

Sony World Photography Awards 2022 - Světová fotografická organizace vyhlásila finalisty, mezi kterými je i český fotograf Roman Vondrouš
George Tatakis – Caryatis 2021

SPORT

Snímky Tokyo Twenty Twenty One významného australského sportovního fotografa Adama Prettyho zachycují drama a vzrušení z olympijských her a ukazují sílu a zdatnost sportovců. Série Kuarup od Ricarda Telese z Brazílie dokumentuje rituál původních brazilských obyvatel kmene Xingu k uctění památky mrtvých, jehož součástí je bojové umění zvané Huka-huka – letos si připomínali převážně oběti Covid-19.
Mezi finalisty se dostal i český profesionální reportážní fotograf Roman Vondrouš. Jeho série fotografií Loyal Fans (Věrní fanoušci) zachycuje zápal a oddanost fanoušků fotbalového klubu Bohemians Praha 1905, kteří se nenechali odradit pandemickými omezeními a přinesli si vlastní žebříky, aby mohli sledovat zápasy přes plot.

 

Sony World Photography Awards 2022 - Světová fotografická organizace vyhlásila finalisty, mezi kterými je i český fotograf Roman Vondrouš
Roman Vondrouš – Loyal Fans
Sony World Photography Awards 2022 - Světová fotografická organizace vyhlásila finalisty, mezi kterými je i český fotograf Roman Vondrouš
Roman Vondrouš – Loyal Fans

ŽIVOT

Ve své sérii From Nigeria to Nässjö fotografuje Cletus Nelson Nwadike ze Švédska objekty na sněhu, které mu připomínají domov, a vyjadřuje tak smutek nad svou zesnulou matkou, která nemohla získat vízum, aby se mohla setkat s jeho rodinou. Haruna Ogata z Japonska & Jean-Etienne Portail z Francie vytvořili pro projekt Constellation s barevnými abstraktními sochami, které následně vyfotografovali jako sérii elegantních grafických kompozic. Série Concordia vytvořená italským fotografem Alessandrem Gandolfiem se zaměřuje na artefakty zachráněné z vraku výletní lodi Costa Concordia, která se potopila v roce 2012 a vyžádala si 32 obětí.

DIVOKÁ PŘÍRODA

Série The Fox’s Tale od Milana Radisicse z Maďarska sleduje fotografova pozorování v průběhu osmi měsíců, kdy téměř každou noc fotografoval mladou lišku, která navštěvovala jeho zahradu. Absolute Beginner od rumunské fotografky Oany Baković je sérií snímků zkoumajících rozmanitost a krásu flóry. Snímky Exotic Appetite – Inside the Italian Exotic Animal Trade od italského fotožurnalisty a držitele ocenění Fotograf roku 2019 Federica Borelly se zabývají méně známým obchodem s živými exotickými zvířaty v Itálii.

Sony World Photography Awards 2022 - Světová fotografická organizace vyhlásila finalisty, mezi kterými je i český fotograf Roman Vondrouš
Milana Radisicse – The Fox’s Tale

Porota

 • Rahaab Allana – kurátorka a vydavatelka Alkazi Foundation for the Arts z Nového Dillí
 • Ângela Ferreira – umělkyně, nezávislá kurátorka fotografie a postdoktorandka na Escola de Belas Artes Universidade Federal do Rio de Janeiro v Brazílii
 • Deborah Klochko – výkonná ředitelka a hlavní kurátorka Muzea fotografického umění v San Diegu ze Spojených států
 • Richmond Orlando Mensah – zakladatel a kreativní ředitel Manju Journal z Ghany
 • Mike Trow – nezávislý kurátor a editor fotografií, předseda poroty

Celkoví vítězové studentské soutěže, soutěže mladých fotografů, otevřené soutěže a soutěže profesionálních fotografů budou vyhlášeni 12. dubna 2022. Další informace o nadcházejícím vyhlášení a vítězích naleznete na stránkách www.worldphoto.org.

O vítězích národní soutěže se můžete dočíst v jednom z našich předchozích článků (zde).

AUTOŘI SNÍMKŮ NA NÁHLEDOVÉM OBRÁZKU

Zleva doprava po řádcích:

 • Adrees Latif, USA, užší výběr
 • Fabian Ritter, Německo, finalista
 • Andrea Bettancini, Itálie, užší výběr
 • Hugh Kinsella Cunningham, Velká Británie, užší výběr
 • Luca Locatelli, Itálie, užší výběr
 • Serena Dzenis, Austrálie, užší výběr
 • Raphaël Neal, Velká Británie, finalista
 • Anna Neubauer, Rakousko, finalistka
 • Adam Ferguson, Austrálie, finalista
 • George Tatakis, Řecko, finalista
 • Areshina Nadezhda, Rusko, užší výběr
 • Phillip Walter Wellman, USA, užší výběr
 • Oana Baković, Rumunsko, finalistka
Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: