fbpx
Vítězové letošního ročníku Sony World Photography Awards

Světová fotografická organizace (World Photography Organisation) oznámila jména celkových vítězů letošního ročníku prestižní soutěže Sony World Photography Awards 2020. Titul fotografa roku a s ním také cenu ve výši 25 000 $ získává Pablo Albarenga (Uruguay) za svou sérii snímků Seeds of Resistance. Vyhlášena byla také jména vítězů deseti kategorií profesionální soutěže, stejně jako druhá a třetí místa. Dále byla uveřejněna také jména vítězů otevřené a studentské soutěže a soutěže pro mladé fotografy.

Seeds of Resistance je soubor děl, který přiřazuje fotografie krajin a teritorií ohrožených těžbou a zemědělstvím k portrétům aktivistů, kteří za jejich záchranu bojují. V roce 2017 bylo zavražděno minimálně 207 vůdčích osobností a ochránců životního prostředí při ochraně svých komunit před projekty, které jejich teritoria ohrožují. Podle zprávy organizace Global Witness z roku 2018 se většina z těchto případů stala v Brazílii, kde bylo zaznamenáno 57 vražd. 80 % z nich bylo spácháno na lidech, kteří bránili amazonský prales.

Albarengova série zkoumá pouto mezi ochránci a jejich zemí – posvátnou půdu, v níž spočívají stovky generací jejich předků.  Na fotografiích jsou hlavní postavy těchto příběhů zachyceny z ptačí perspektivy, jako kdyby pokládali životy za své území.

Albarenga ke svému vítězství poznamenal: „V tomto důležitém ocenění spatřuji dvě vítězství: Prvním je příležitost vyprávět příběhy původních komunit Amazonie tím, že vyzdvihnu lidi, kteří stále ještě bojují nejen za svou budoucnost, ale za budoucnost nás všech. Musíme se dívat nejen na stromy, kyslík a „neobjevené“ druhy našeho deštného pralesa. Druhým vítězstvím je, že se titul fotografa roku dostává do Latinské Ameriky, kontinentu, o němž se v minulosti vyprávělo pohledem cizinců. Doufám, že mnoho dalších fotografů z našeho regionu bude i nadále přispívat svými hlasy a posílí tak úžasné vypravěče příběhů Latinské Ameriky.

VÍTĚZ OTEVŘENÉ SOUTĚŽE

Tom Oldham (VB) byl vybrán z deseti vítězů jednotlivých kategorií otevřené soutěže a získal za snímek Black Francis titul nejlepší fotograf otevřené soutěže 2020 a společně s titulem také cenu v hodnotě 5 000 $.Fotografie je černobílým portrétem Charlese Thompsona, frontmana skupiny Pixies (alias Black Francis), který původně vznikl pro časopis MOJO. Oldham ho požádal, aby vyjádřil svoji frustraci z focení, a Francis zareagoval dokonalým gestem vyjadřujícím vztek, když si zakryl rukama obličej. Výsledkem byla expresivní fotografie, která se stala titulním snímkem článku.

STUDENT FOTOGRAFIE ROKU

Řecká studentka Ioanna Sakellarakiová získala titul student fotografie roku 2020 za svou sérii snímků Aeiforia. Reagovala jí na zadání tématu Udržitelnost nyní (Sustainability Now). Studenti měli na zadané téma vytvořit soubor děl, která souvisí s udržitelností životního prostředí. Ve své sérii snímků představuje Sakellarakiová noční fotografie solárních panelů, větrných turbín a bateriových systémů, které se používají na malém řeckém ostrově Tilos. Ten je prvním ostrovem ve Středomoří, který používá téměř výhradně energii z obnovitelných zdrojů.

MLADÝ FOTOGRAF ROKU

Hsien-Pang Hsieh (Tchaj-wan, 19 let) byl vybrán mezi vítězi sedmi kategorií a za svůj snímkem Hurry získal titul mladý fotograf roku 2020. Fotografie zachycuje pouličního umělce, který vypadá, jako kdyby někam spěchal, ale ve skutečnosti stojí na místě.  Hsien-Pang se inspiroval svojí zkušeností, když jako student právě dorazil do Německa. Sám snímek vnímá jako komentář k intenzivnímu tempu života a připomínku ostatním, aby zpomalili.

VÝJIMEČNÝ PŘÍNOS FOTOGRAFII

Letošní ocenění za výjimečný přínos fotografii bylo uděleno tiskaři a nakladateli Gerhardu Steidlovi. Je to poprvé v dějinách soutěže, kdy byla cena za výjimečný přínos fotografii udělena někomu jinému než fotografovi. Steidlovo nakladatelství bylo založeno v roce 1968, v 1996 roce zahájilo  svůj vlastní program vydávání fotoknih a během několika dalších let jej rozšířilo až do dnešní podoby – nejrozsáhlejší edice současné fotografie na světě. Jeho pozoruhodný katalog fotoknih obsahuje jména renomovaných fotografů, mezi nimiž jsou také Joel Sternfeld, Nan Goldin, Bruce Davidson, Robert Frank, Berenice Abbottová, Robert Adams, Henri Cartier-Bresson, Karl Lagerfeld a Juergen Teller, a mnoho dalších. Jeho publikace pokrývají celou historii fotografie – od raných mistrů po dnešní přední fotografy – a reprezentují celé široké spektrum fotografického výrazu – od umělecké a módní fotografie po dokumentární a streetovou.

 

Více informací na: www.worldphoto.org/press

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: