fbpx
Sony World Photography Awards 2023 – představení užšího výběru

VÝSTAVA: 14. DUBNA – 1. KVĚTNA 2023 | GALERIE SOMERSET HOUSE, LONDÝN

Světová fotografická organizace dnes představila fotografy, kteří se dostali do užšího výběru studentské soutěže a soutěže pro mladé fotografy Sony World Photography Awards 2023. Vítězové soutěží Student a Mladý fotograf budou vyhlášeni 13. dubna a jejich fotografie budou vystaveny v rámci výstavy Sony World Photography Awards 2023 v londýnské galerii Somerset House.

Studentská soutěž a soutěž pro mladé fotografy, do kterých bylo letos přihlášeno více snímků než kdykoli předtím, si kladou za cíl povzbudit novou generaci fotografů a inspirovat je k dalším krokům na jejich fotografické cestě.

UŽŠÍ VÝBĚR STUDENTSKÉ SOUTĚŽE

Užší výběr studentské soutěže představí práce deseti studentů předních mezinárodních institucí vyššího vzdělání. Do letošního ročníku soutěže studenti zasílali sérii pěti až deseti snímků, které reagovaly na zadání In a Changing World a vyzdvihovaly pozitivní příběhy rozvoje a pokroku z celého světa. Práce, které se dostaly do užšího výběru, ukazují, jak tito studenti fotografie reagují na změny ve světě kolem sebe rozličnými a různorodými způsoby.

Technologický pokrok zkoumá několik projektů, například Encyclopedia of Technology od Bobbyho Cheunga (Čína, New York University Tisch School of the Arts, USA). Jedná se o sérii fotografií integrovaných do CGI, které nás vybízejí k tomu, abychom se zabývali tím, jak tyto inovace pronikají do všech aspektů našeho života. Série Resignify od Marie Camily Ramirez Castañedy (Kolumbie, Universidad de Antioquia), která se zaměřuje na to, jak se město Medellín v Kolumbii nově definovalo jako přední technologické centrum.

Jindy se vybraní fotografové zaměřili na to, jak se místní komunity přizpůsobily rychlému proudu změn. Příkladem je práce Ephemeral Freedom od Arianny Todisco (Itálie, CFP Bauer), která ukazuje komunitu Caminanti, kočovnou sicilskou etnickou menšinu. Projekt Keep the Yunnan Opera od Long Jing (pevninská Čína, Yunnan Arts University) sleduje tradiční regionální divadelní soubor, jehož umělecká forma upadá. Born of Sand and Sun od Petry Bašnákové (Slovensko, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Česká republika) je série snímků zkoumající sílu vztahu beduínské komunity k poušti, která je jádrem jejich kultury a identity.

Rodinným dědictvím se zabývalo také několik projektů, včetně série It’s a Girl Again od Lidan Xu (pevninská Čína, Tama Art University, Japonsko), která představuje přetrvávající tradice a postoje fotografčiny rodiny týkající se pohlaví a narození, a ZK1AA od Nelly Farmiloe (Nový Zéland, Photography Studies College, Austrálie), která skládá dohromady poslední fragmenty života jejích prarodičů na Cookových ostrovech.

Několik fotografů z užšího výběru se zaměřilo na věci, které je drží při zemi, jako například Amy Gajjar (Jihoafrická republika, Red & Yellow Creative School of Business), která na snímku Look Up to the Sky konfrontuje místní krajinu s oblohou nad ní a vyzývá nás, abychom na chvíli ocenili krásu, kterou lze najít ve všednosti; Expressions of Worship od Mary Ashokeji (Velká Británie, Ravensbourne University London), která podává svědectví o intimitě bohoslužebné akce v místním kostele; a Mirage od Kaiyu Dong (pevninská Čína, School of Visual Arts, USA), kde fotograf rozebírá vlastní každodenní rutinu, aby našel trhliny a náhody, které narušují opakující se vzorec našeho každodenního života.

Vítěz soutěže Student fotografie roku 2023 bude vybrán z 10 studentů a vyhlášen na slavnostním ceremoniálu Sony World Photography Awards 2023 v Londýně 13. dubna. Univerzita, která získá celkové vítězství, obdrží digitální fotovýbavu Sony v hodnotě 30 000 €.

Letošní užší výběr studentské soutěže posuzovala Eliza Williams, redaktorka časopisu Creative Review.

UŽŠÍ VÝBĚR SOUTĚŽE PRO MLADÉ FOTOGRAFY

Do užšího výběru soutěže pro mládež se dostaly práce 7 fotografů mladších 19 let. Letos měli soutěžící reagovat na téma „Tvůj všední den“ a podělit se o svůj jedinečný pohled na svět kolem sebe.

Několik fotografů, kteří se dostali do užšího výběru, se zaměřilo na prchavé okamžiky z dětství. Liberty McAuley (Velká Británie, 15 let) na své fotografii zachytila dvě děti, které si v horkém letním dni hrají na honěnou ve fontáně. Na jiném snímku zase Edmond Leong (Malajsie, 19 let) zachytil proměnlivé výrazy dětských tváří v davové scéně, zatímco Natálie Navrátilová (Česká republika, 18 let) se na snímku dětí plavajících mezi plastovými rybičkami zamýšlí nad světem, který zanecháváme dalším generacím. Na dalších snímcích hledali fotografové inspiraci ve svém prostředí a okolí, jako například Hai Wang (pevninská Čína, 16 let), který vyfotografoval řady dokonale srovnaných a opuštěných židlí na slavnostním otevření školy, čímž poukázal na dopad pandemie na velká společenská setkání. Eason Zhang (pevninská Čína, 14 let) zachytil zlomek vteřiny z auta a vyfotografoval psa s hlavou vystrčenou z okna v kontrastu s odrazem jeho majitele ve zpětném zrcátku. Snímek Katarzyny Akermany (Polsko, 19 let) zase ukazuje divokou krásu zvířecího světa na dramatickém snímku koně a jezdce, pořízeném na pozadí zapadajícího slunce. Emily Cho (Korejská republika, 16 let) se prostřednictvím autoportrétu zamýšlí nad identitou a ukazuje, jak se na její identitě podepsal stres spojený se studiem.

Soutěž Mladý fotograf roku hodnotí Eric Schlosser, umělecký ředitel Tbiliského veletrhu umění v Gruzii. Vítěz získá digitální fotovýbavu Sony, aby mohl dál rozvíjet své vize.

Celkoví vítězové soutěží Sony World Photography Awards 2023 pro studenty, mladé fotografy, otevřené kategorie a profesionální soutěže budou vyhlášeni 13. dubna 2023. Další informace o nadcházejících vyhlášeních a vítězích najdete na adrese www.worldphoto.org

Všechny fotografie soutěžících si můžete prohlédnout zde.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: