fbpx
Soutěž Sony World Photography Awards 2024 – Nová předsedkyně, porotci a termíny připravované výstavy

Světová fotografická organizace s velkým potěšením oznamuje, že se novou předsedkyní poroty profesionální soutěže stala nezávislá kurátorka a konzultantka v oblasti fotografie Monica Allende. Zároveň byla představena porota soutěže Sony World Photography Awards 2024 a termíny chystané výstavy, která se od 19. dubna do 6. května 2024 vrátí do londýnské galerie Somerset House.

Soutěž Sony World Photography Awards, která se letos koná již po sedmnácté, je jednou z největších a nejprestižnějších fotografických soutěží na světě. Oceňuje nejlepší současnou fotografickou tvorbu z celého světa a zúčastněným fotografům přináší možnost zviditelnit se na mezinárodní scéně a dále rozvíjet svou kariéru.

Podporou těchto cen přispívá společnost Sony k dalšímu rozvoji fotografické kultury tím, že poskytuje celosvětovou platformu dnešním talentovaným fotografům. Účast v soutěži je zcela bezplatná a porota složená z předních odborníků na poli fotografie hodnotí fotografy anonymně.

Soutěž Sony World Photography Awards 2024 - Nová předsedkyně, porotci a termíny připravované výstavy
© Azim Khan Ronnie, Bangladesh, Winner, Open Competition, Lifestyle, Sony World Photography Awards 2023

POROTA 2024

Novou předsedkyní poroty profesionální soutěže a kurátorkou výstavy Sony World Photography Awards 2024 v londýnské galerii Somerset House byla letos jmenována uznávaná nezávislá kurátorka a konzultantka v oblasti fotografie, Monica Allende. Allende, která do světa fotografie přináší své bohaté zkušenosti, již dříve zastávala řadu významných pozic v oboru, mimo jiné jako umělecká ředitelka festivalu Landskrona Foto a mezinárodního festivalu GetxoPhoto a jako bývalá editorka fotografií v časopise Sunday Times, kde založila oceňovanou fotografickou rubriku Spectrum. Allende je kurátorkou projektu Blues Skies, který se dostal do užšího výběru ceny Deutsche Börse Photography Foundation Prize 2019, a přednáší na London College of Communication a EFTI (Centro Internacional de Fotografía y Cine) v Madridu.

Monica Allende ke svému jmenování do čela poroty uvedla: „Cítím se velmi poctěna, že mohu předsedat porotě této mezinárodně uznávané soutěže, a jsem nadšená, že se mohu zapojit do smysluplných diskusí o fotografii s odbornými porotci z celého světa. Doufám, že se mi podaří do inovačního a společného procesu vnést rozmanité pohledy. Těším se na díla, která mě osobně podnítí k zastavení, zamyšlení a úvahám.“

Soutěž Sony World Photography Awards 2024 - Nová předsedkyně, porotci a termíny připravované výstavy
© Zhenhuan Zhou, China Mainland, Winner, Open Competition, Motion, Sony World Photography Awards 2023

Letošní porotci mají bohaté znalosti a zkušenosti z různých fotografických oborů:

Profesionální soutěž
  • Elena Navarro, kurátorka fotografií, producentka a konzultantka, Mexiko
  • Mutsuko Ota, ředitelka redakce časopisu IMA, Japonsko
  • Elisabeth Sherman, vedoucí kurátorka, oddělení výstav a sbírek, Mezinárodní centrum fotografie (ICP), Spojené státy americké
  • Tanzim Wahab, kurátor, Spore Initiative, Německo, a ředitel festivalu Chobi Mela, Bangladéš
  • Monica Allende, nezávislá kurátorka, konzultantka v oblasti fotografie a předsedkyně poroty
Otevřená soutěž a soutěž pro mladé fotografy

Daniel Blochwitz, Curator, Foto Festival Lenzburg, Švýcarsko

Studentská soutěž

Ravi Ghosh, zástupce šéfredaktora, British Journal of Photography, Velká Británie

TERMÍNY VÝSTAVY V ROCE 2024 A TERMÍNY MEZINÁRODNÍHO TURNÉ V ROCE 2023

V roce 2024 bude výstava Sony World Photography Awards probíhat v londýnské galerii Somerset House od 19. dubna do 6. května.

Po londýnské výstavě a následné prezentaci v Tokiu, Ho Či Minově Městě a Miláně se letošní výstava Sony World Photography Awards 2023 přesune do Berlína, kde ji bude možné zhlédnout v GALERII Willy-Brandt-Haus od 17. listopadu 2023 do 28. ledna 2024.

Bližší informace naleznete na worldphoto.org.

Soutěž Sony World Photography Awards 2024 - Nová předsedkyně, porotci a termíny připravované výstavy
© Andreas Mikonauschke, Germany, Winner, Open Competition, Street Photography, Sony World Photography Awards 2023

TERMÍNY A CENY PRO ROK 2024

Soutěž Sony World Photography Awards byla vyhlášena 1. června 2023. Úplný harmonogram soutěže a popis kategorií naleznete na adrese www.worldphoto.org/sony-world-photography-awards

Termíny uzávěrek pro podání přihlášek do všech čtyř soutěží:

Profesionální soutěž: 12. ledna 2024, 13:00 GMT

Otevřená soutěž: 5. ledna 2024, 13:00 GMT

Studentská soutěž: 30. listopadu 2023, 13:00 GMT

Soutěž pro mladé fotografy: 5. ledna 2024, 13:00 GM

Všichni vítězové soutěží pro profesionální fotografy, otevřené soutěže, soutěže pro mladé fotografy a studentské soutěže obdrží digitální foto techniku od společnosti Sony. Kromě toho budou uděleny peněžité ceny ve výši 25 000 USD pro Fotografa roku, 5 000 USD pro Vítěze otevřené soutěže a 5 000 USD pro vítěze Ceny za udržitelnost. Vítěz prestižního ocenění Fotograf roku navíc získá odměnu v podobě samostatné prezentace své práce v rámci londýnské výstavy Sony World Photography London, která se uskuteční v následujícím roce. Práce všech vítězů a fotografů, kteří postoupili do užšího výběru, budou vystaveny na každoroční výstavě Sony World Photography Awards v Londýně, a poté budou putovat po celém světě. Vítězné snímky se navíc dočkají publikace v ročence ocenění.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: