fbpx
Olympus uvádí objektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO

Objektiv Olympus M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO je dokončen a připraven k nasazení. Tento profesionální teleobjektiv s vysokým rozlišením je vybaven vestavěným 1,25x telekonvertorem a pokrývá širokou škálu ohniskových vzdáleností ekvivalentní 300-1000mm*. V kombinaci s volitelným telekonvertorem M.Zuiko Digital 2x MC-20 je možné dosáhnout ohniska až 2000mm*. Objektiv je založen na standardu Micro Four Thirds a je vybaven vysoce výkonným 5osým stabilizátorem obrazu. Spolu s E-M1X poskytuje nejvýkonnější stabilizaci na trhu, totiž 8 EV kroků**, což je ideální pro focení s dlouhými ohnisky z ruky. Tento unikátní objektiv bude v prodeji koncem ledna 2021.

Olympus uvádí objektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO

Aby mohli majitelé E-M1X plně využít potenciál nového superteleobjektivu a dalších objektivů M.Zuiko, byl vylepšen také firmware samotného fotoaparátu. K inteligentní detekci objektů AF (Inteligent subject tracking AF) využívající technologií Deep Learning, (založené na AI), byla přidána nově detekce ptáků. Díky této nové funkci fotoaparát automaticky upřednostňuje detekci ptačího oka pro zaostření a jeho sledování. Fotograf se tak může plně soustředit na samotnou kompozici snímku, nikoliv na zaostřování. Nový firmware obsahuje další funkční vylepšení, například výstup RAW videa, který vyžadují profesionální video produkce. Firmware bude k dispozici od 3. prosince 2020.

Profesionální zoomový teleobjektiv s vysokým rozlišením, se kterým můžete fotit bez stativu i při ohniscích až 1000mm*

Objektiv je vybaven vestavěným 1,25x telekonvertorem, který nijak nesnižuje jeho vysoký optický výkon a umožňuje fotografování z ruky s ekvivalentním ohniskem až 1000mm*. Podporovány jsou také volitelné telekonvertory M.Zuiko Digital 1.4x (MC-14) a M.Zuiko Digital 2x (MC-20). V kombinaci s MC-20 poskytuje tento objektiv maximální ohnisko až 2000mm*. Objektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO dokáže zaostřovat ze vzdálenosti pouhých 1,3m v celém rozsahu zoomu, čímž docílí zvětšení obrazu 0,57x*, které se zvyšuje na 0,71 x* při aktivaci vestavěného telekonvertoru. Objektiv tak lze velice dobře použít například pro přírodní makro fotografii.

Optická konstrukce objektivu zahrnuje celkem 28 optických členů v 18 skupinách, včetně nově vyvinuté asférické čočky s extrémně nízkým rozptylem (EDA) a velkým průměrem a čtyř členů se super nízkým rozptylem (Super ED). To zaručuje redukci odlesků a rozptylu barev v celém rozsahu zoomu a vynikající kresbu detailu po celé ploše záběru. A to i při cloně F4,5. Originální technologie Z Coating Nano společnosti Olympus se využívá k zajištění ostrého a jasného obrazu i v obtížných fotografických situacích, jako je focení v protisvětle.

Olympus uvádí objektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO

Kompaktní a lehký design odolný proti povětrnostním vlivům

Samotný tubus objektivu je vyroben z hořčíkové slitiny. Sluneční clona složená z lehkých uhlíkových vláken pak zajišťuje, že při jejím nasazení se těžiště objektivu nijak neposouvá. Použití optimálních materiálů v každé části objektivu pomáhá udržet pevnost a přesnost při současném dosažení kompaktního a lehkého designu s délkou 314,3mm a hmotností 1875g****. Objektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO je navržen tak, aby fotografovi umožňoval plynule měnit jednotlivá nastavení a funkce. Spojením s profesionálním fotoaparátem Olympus OM-D E-M1X, který je stejně jako objektiv dokonale zapouzdřen proti prachu, vodě a mrazu, vzniká unikátní sestava, se kterou lze fotografovat i za těch nejdrsnějších klimatických podmínek. Ve srovnání s černým povrchem u konvenčních objektivů, odráží tepelně odolný povlak účinně infračervené paprsky slunečního záření, čímž udržuje teploty uvnitř objektivu na optimální hladině. Přední čočka je opatřena fluoridovou vrstvou, která poskytuje vysoce hladký povrch odolný poškrábání a usnadňuje tak samotné čištění čočky.

Nejvýkonnější pětiosá stabilizace na světě s kompenzací až 8 EV** a rychlý a vysoce přesný AF systém

M.Zuiko Digital ED 150-400 mm F4.5 TC1.25x IS PRO podporuje 5osou synchronizovanou stabilizaci (Sync IS). Při ekvivalentním ohnisku 300mm* dosahuje nejsilnější stabilizace obrazu na světě až 8 EV**. I při prodloužení ohniska až na ekvivalentních 2000mm* pomocí volitelného telekonvertoru MC-20, je stabilizace obrazu stále k dispozici. Díky možnosti fotit z ruky, bez použití stativu i při super dlouhých ohniscích, je tento objektiv dokonalým doplňkem speciálně pro wildlife fotografy a fotografy outdoorových sportů. Originální vysoce přesná technologie ztenčování čoček společnosti Olympus umožňuje výrobu ultra lehkých zaostřovacích členů a poskytuje rychlé a vysoce přesné zaostřování v celém rozsahu zoomu.

Olympus uvádí objektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO

Firmware OM-D E-M1X verze 2.0 s automatickou detekcí ptáků

V rámci systému inteligentní detekce a zaostřování konkrétních subjektů, přibyli vedle vlaků, letadel a motorových sportů nově i ptáci. Systém dokáže  detekovat ptáky všech možných velikostí a druhů. Při fotografování se fotoaparát primárně zaměřuje na ptačí oko. V případě, že oko není schopen detekovat, přepne na detekci celé hlavy nebo těla. Tento AF režim funguje dostatečně dobře i na přirozených stanovištích ptáků, kde se mezi fotografy a fotografované objekty mohou dostat stromy, větve a jiné překážky. To umožňuje fotografovi soustředit se na samotnou kompozici. Inteligentní zaostřovací systém lze použít i ve spojení s funkcí Pro Capture, která se při  fotografování ptáků hojně používá. Tento režim defacto eliminuje zpoždění závěrky tím, že fotografuje ještě před plným domáčknutím tlačítka spouště.  Fotograf tak nikdy nezmešká rozhodující okamžiky, například když pták přilétá krmit mláďata nebo když chytá svoji kořist. Při fotografování se všemi objektivy M.Zuiko Digital, včetně superteleobjektivů, jsou ptáci detekováni po celé zaostřovací ploše, nikoliv jen ve středové části záběru.

Výstup RAW video do HDD monitoru Atomos Ninja V HDR

Videa zaznamenávaná v HDR na OM-D E-M1X nebo E-M1 Mark III v rozlišení 4K 30P / 25P / 24P a Cinema 4K 24P, lze odesílat jako 12bitová RAW data a zaznamenávat je ve formátu ProRes RAW na HDD monitoru Atomos Ninja V HDR. To umožňuje profesionální post processing nahraných video záběrů, jako je lepší úprava expozice a barevné tónování.

Pro tuto funkcionalitu je nutné aktualizovat firmware Atomosu Ninja V HDR. Aktualizace jsou k dispozici na stránce: https://www.atomos.com/firmware/ninja-v

Vylepšený výkon stabilizace při natáčení videa

Algoritmus stabilizace obrazu videa byl přepracován tak, aby umožňoval plynulé nahrávky s minimálními otřesy i při švenkování.

Přidán ukazatel ručního zaostřování

Tato funkce umožňuje během ručního zaostřování rychle zkontrolovat směr zaostřování a přibližnou polohu zaostření.

 Nový firmware pro OM-D E-M1X, OM-D E-M1 Mark III, OM-D E-M1 Mark II a OM-D E-M5 Mark III

Firmware verze 1.2 pro OM-D E-M1 Mark III, verze 3.4 pro OM-D E-M1 Mark II a verze 1.3 pro OM-D E-M5 Mark III bude vydán současně s firmwarem verze 2.0 pro OM-D E-M1X. Všechny budou volně ke stažení 3. prosince 2020.

 

OM-DE-M1XE-M1 Mark IIIE-M1 Mark IIE-M5 Mark III
1.  AF sledování ptákůAnoNeNeNe
2. RAW video data výstupAnoAnoNeNe
3. Podpora skládaného makra na novém objektivuAnoAnoAnoAno
4. Vylepšená stabilizace ve videuAnoAnoAnoAno
5. Přidaný ukazatel ručního zaostřováníAnoAnoNeNe

 

Související příslušenství pro objektiv

M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO

 Ochranný filtr PRF-ZD95 (volitelné)

Volitelně dostupný ochranný filtr Zuiko PRF-ZD95 PRO je vybaven povlakem ZERO Coating, který potlačuje odlesky a snadno se čistí. Povrch skla je potažený fluoridem. PRF-ZD95 je ochranný filtr se saténovým rámečkem z černého hliníku pro snižení nežádoucích odlesků.

Sluneční clona na objektiv LH-115 (součástí balení)

Lehká sluneční clona z uhlíkových vláken s vynikající odolností. Vločkovaný povrch na vnitřní straně pláště zabraňuje vnitřním odleskům.

Popruh na objektiv CSS-P121 (součástí balení)

Popruh objektivu vyvinutý speciálně pro použití se superteleobjektivem. Je vyroben ze síťovaného materiálu, který zabraňuje pocení, má vynikající odpružení a protiskluzovou texturu.

Krytka objektivu LC-115 (součástí balení)

Tento látkový kryt objektivu se snadno a zejména rychle nasazuje.

Pouzdro na objektiv LSC-1642 (součástí balení)

Pouzdro na objektiv s třívrstvou konstrukcí, chrání důkladně objektiv před nepřízní počasí a nárazy. Lze jej použít k uložení objektivu s nasazenou sluneční clonou, krytkou objektivu, ochranným filtrem i telekonvertorem.

 

 Zdarma prodloužení záruky

M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO

Nový objektiv je dodáván s prodloužením záruky o šest měsíců zdarma ***** při registraci prostřednictvím platformy mujolympus na adrese www.mujolympus.cz.

 

Specifikace produktu se mohou změnit bez předchozího upozornění. Nejnovější technické údaje naleznete na webových stránkách společnosti Olympus na adrese www.olympus.cz .

 

* 35mm ekvivalent

** Podle standardů CIPA. Spolu s fotoaparátem OM-D E-M1X, s vypnutým namáčknutím IS a ohniskem nastaveným na 300mm*, k 17. listopadu 2020

**** Bez krytky objektivu, zadní krytky a clony

***** Šest měsíců záruky navíc, nad státem garantovanou záruční lhůtu

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: