fbpx
Home Úpravy na PC Vybíráme počítač pro fotografa: 2. díl – MiniPC, protože proč ne?!

Vybíráme počítač pro fotografa: 2. díl – MiniPC, protože proč ne?!

Vybíráme počítač pro fotografa: 2. díl – MiniPC, protože proč ne?!

Máme tu polovinu léta. To je takové to období, kdy se někdo na dovolenou teprve těší, jiní už ji mají za sebou. Obecně ale máme volnější ruce, a tak můžeme vymýšlet všemožné lumpárny. Tak proč si konečně nepostavit MiniPC na úpravu fotek?!

V prvním díle jsme si popsali možnosti výběru počítače, který zvládne úpravu fotek. Každá z voleb (desktop / MiniPC / notebook) nese své výhody a nevýhody. Zcela záměrně jsem pro tento druhý díl zvolil zlatou střední cestu – MiniPC. Jeho pořizovací cena je velmi nízká, může být vybaven velmi slušným vícejádrovým procesorem a hlavně, co je velmi důležité, nabízí volnost při výběru velikosti operační paměti a pevného disku. Samozřejmě mířím k SSD diskům. Tohle téma jsme již dříve nakousli a na praktickém příkladu jsme si ukázali, že pouhým nahrazením klasického disku za SSD lze dosáhnout radikálního zrychlení při zpracování a exportu fotek.

Vybíráme počítač pro fotografa: 2. díl – MiniPC, protože proč ne?!

My jsme zvolili Asus PN60 se čtyřjádrovým procesorem i5 osmé generace s taktem 3,4 GHz, který jsme dovybavili 16 GB RAM v podobě dvou SO-DIMM modulů DDR4 2666 Mhz ADATA, a také 1TB M2 SSD diskem Adata SX8200, který umí zapisovat až 2350 MB/s a číst 3350 MB/s. To se při zpracování fotek velmi hodí, zejména při větších exportech. No a protože se do této krabičky vejde navíc také klasický 2,5″ SATA disk, přidali jsme 1TB ADATA SU650. Ten sice není zrovna nejrychlejší, ale na úschovu již zpracovaných dat, případně nějaké dokumenty, hudbu či filmy, skvěle poslouží. A nestojí skoro nic.

Výhoda obou SSD disků krom rychlostí tkví také v tom, že negenerují žádné teplo. Celý MiniPC je tak chlazen jedním větráčkem, který není skoro ani slyšet.

Poměrně dobrou vychytávkou je i možnost uchytit celé MiniPC přes VESA mount na záda monitoru. Pokud jej navíc s monitorem propojíte USB kabelem, získáte další USB porty. My jsme PN60 uchytili k monitoru BENQ SW270 a získali tak i čtečku SD karet a výstup na sluchátkový jack. Tím ale konektivita zdaleka nekončí. Díky integrované WIFIa BT není problém připojit bezdrátovou myš či klávesnici a nebo i sluchátka. Nejvíce radosti ale přináší Thuderbolt port. Na ten můžete připojit buď Thunderbolt hub a získat tak ke dvěma USB3 portům další, ale třeba získat mohem více výkonu díky možnosti připojení externí grafické karty. Pokud by vás výkon netrápil, může tam připojit třeba diskové pole. My jsme připojili 8-diskovou Thunderbolt 3 NAS QNAP RS872XT.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: