fbpx
Home Úpravy na PC Vybíráme počítač pro fotografa: 1. díl – Desktop, MiniPC či notebook?

Vybíráme počítač pro fotografa: 1. díl – Desktop, MiniPC či notebook?

Vybíráme počítač pro fotografa: 1. díl – Desktop, MiniPC či notebook?

Fotografie za svých 180 let nikdy nebyla jen o pořízení snímku, vždy bylo potřeba s posbíraným materiálem nějak pracovat. V éře analogové to byla temná komora s hromadou chemie, dnes jsou to probdělé noci nad úpravami u počítače. A právě počítačům pro editaci fotek, resp. jejich výběru, výhodám a nevýhodám, bychom se v tomto několika dílném seriálu chtěli věnovat.

Desktop, MiniPC či notebook?

Nákup počítače se bude vždy odvíjet jak od finančních možností, tak od jistých uživatelských preferencí. Vynechme teď volbu operačního systému a editačního software, které sice do jisté míry budou mít vliv na potřebnou minimální konfiguraci stroje a cenovku, ale obecně platí, že čím rychlejší procesor a více operační paměti, tím lépe. Na druhou stranu, proč pořizovat počítač za sto tisíc na úpravu pár desítek fotek z dvacetimegapixelového fotoaparátu?!

Pořád tak stojíme před zásadní otázkou: pořídit velký stolní počítač, MiniPC či notebook? Budu potřebovat editovat na cestách, vejde se mi velký stolní počítač do malého 1+kk, na které jsem urval „hypošku“ teprve vloni a které budu splácet ještě dalších 30 let?

Vybíráme počítač pro fotografa: 1. díl - Desktop, MiniPC či notebook?
Malý desktop, velký desktop, MiniPC, notebook… tak který?

Desktop

Klasický stolní počítač nemusí nutně zabírat půl pracovního stolu, ale v porovnání s dalšími variantami jde o největší zařízení. Jeho hlavní výhodou je nejen možnost velkého výkonu (a všechny novinky jdou vždy primárně do velkých stolních počítačů), ale zejména snadného upgradu v případě, že stávající výkon dlouhodobě nepostačuje. A to jak na procesoru, operační paměti a disku, ale třeba i grafické karty, která může editaci fotek značně akcelerovat. K velkému počítači je potřeba i adekvátní monitor a přestože výrobci mají i All-in-One varianty, cestovat s tak velkým krámem se nikomu nechce.

Vybíráme počítač pro fotografa: 1. díl - Desktop, MiniPC či notebook?
Desktop nebo MiniPC?

MiniPC

V poslední době jsou velmi oblíbené různé MiniPC alternativy, počínaje USB klíčenkami, až po sice stále velmi malé, ale i poměrně výkonné krabičky, které nejsou leckdy o moc větší než stoh pivních tácků v oblíbené „knajpě“. Jejich výkon sice nedosahuje takových hodnot, jako u desktopů (malý rozměr bude vždy něčím vyvážen), pořád je ale možné je rozšířit na operační paměti a pevném disku a to se bude hodit! Díky malým rozměrům se dají i snadno přenášet, ale pořád je potřeba myslet na to, že potřebujete monitor. Na druhou stranu, kvůli jedné fotografické dovolené není potřeba nutně pořizovat notebook za pajdu.

Vybíráme počítač pro fotografa: 1. díl - Desktop, MiniPC či notebook?
MiniPC může mít dost výkonu a přitom není o moc větší, než mobilní telefon, který zrovna máte v kapse…

Notebook

Pokud patříte k těm, kteří dle trendu dnešní doby jsou neustále v pohybu, je notebook téměř nezbytností. Výrobci ale bohužel trpí touhou po neustálem zeštíhlování a zmenšování, takže velmi často nemáte (krom připojení externí grafické karty, což je ale poměrně drahé řešení), možnosti žádného upgradu. Ani pořizovací cena není leckdy zrovna malá a jakmile výkon přestane dlouhodobě postačovat, nezbývá než pořídit něco nového. Výhodou je ale 100% svoboda při cestování, fotky zpracujete na koleni kdekoliv, neřešíte ani případné výpadky proudu (dokud vydrží baterie) a nemusíte tahat monitor. Doma se ale samozřejmě vyplatí mít velký monitor, klasickou klávesnici a myš, protože to je zkrátka o dost pohodlnější a v křeči fotky nikdo dělat nechceme.

Vybíráme počítač pro fotografa: 1. díl - Desktop, MiniPC či notebook?
12″ Macbook vs. MiniPC od Asusu
Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: