fbpx
Home objektivy Nikon Jak se vyznat ve zkratkách a označení objektivů: Nikon

Jak se vyznat ve zkratkách a označení objektivů: Nikon

Jak se vyznat ve zkratkách a označení objektivů: Nikon

Nikon vyrábí objektivy s bajonetem F už od roku 1959 a technika i optika od té doby pokročily mílovými kroky. Pro fotoaparáty Nikon seženete velké množství objektivů nových i bazarových. Je však dobré mít přehled o tom, co který objektiv nabízí. Označení je vždy součástí názvu, takže orientace je snadná, stačí vám několik zkratek. V průběhu let se zkratky nastřádaly, zde máme výběr těch nejdůležitějších a nejpoužívanějších.

Jako příklad použijeme nový teleobjektiv AF-P NIKKOR 70–300 mm F4,5–5,6E ED VR

objektiv Nikon 70-300 mm / F22.cz
Objektiv AF-P Nikkor 70-300 f/4.5-5.6E ED VR

AF-P – takto jsou označeny nejnovější objektivy s tzv. krokovým motorem, který tiše a rychle ostří nejen během fotografování, ale i v průběhu natáčení videa, kdy by ostření mohlo ve videu způsobit ruchy.

Nikkor – nejde o žádné technické parametry, Nikon takto označuje všechny své objektivy

70-300 – ohniskové vzdálenosti objektivu v milimetrech. Ohnisková vzdálenost je vzdálenost od čipu. Čím menší číslo, tím širší bude zabíraná scéna. První číslo udává nejkratší ohniskovou vzdálenost (nejmenší přiblížení a nejširší záběr), druhé pak maximální ohniskovou vzdálenost (největší přiblížení a nejužší úhel záběru). Existují také objektivy, které mají pouze jedno číslo, pak jde o pevný objektiv, na němž nelze „zoomovat“, tedy přiblížit nebo oddálit scénu.

f/4.5-5.6 – clonová čísla pro nejmenší ohniskovou vzdálenost a druhé pro největší. Tedy při ohnisku 70 mm bude tento objektiv možné využít s nejmenším zacloněním f/4.5, zatímco na ohnisku 300 mm bude již nejmenší zaclonění f/5.6. Existují objektivy s pevnou clonou, například AF-S NIKKOR 24–70 mm f/2,8E ED VR má na nejširším i nejužším ohnisku stejnou clonu f/2.8.

E označuje elektromagnetickou clonu, tedy fotoaparát elektronicky ovládá zaclonění objektivu, což je mnohem rychlejší a přesnější způsob ovládání clony, ale není kompatibilní například s těly Dx0, D100, D200 a D3000.

ED (extra low dispersion) objektivy mají několik speciálních čoček, které se snaží eliminovat například chromatickou vadu, tedyrůzný rozptyl červené a modré složky světla může způsobit v kontrastní scéně nedokonalou ostrost. Tuto optickou vadu lze zpravidla dobře korigovat softwarově, například v software Adobe Lightroom.

 

Jak se vyznat ve zkratkách a označení objektivů: Nikon
Chromatická vada se projevuje červenými a modrými okraji kontrastních objektů, nejčastěji větví v obloze
Jak se vyznat ve zkratkách a označení objektivů: Nikon
Chromatická vada je odstraněna

 

VR – (Vibration Reduction) – Objektiv je vybaven optickou stabilizací obrazu. Moderní stabilizace dokáže pomoci udržet i delší časy, než bez tohoto systému.

Další zkratky, se kterými se můžete u objektivů Nikon setkat:

AF-S (Auto Focus Silent wave motor) objektivy podporují automatické ostření díky integrovanému motorku. Zvládají ostření i na Nikonech, které nemají vlastní ostřící motor, například řada D3x00 a D5x00. V případě, že váš model fotoaparátu toto ostření podporuje, bude ostření s těmito objektivy AF-S rychlejší a plynulejší.

AF-D (Auto Focus with Distance) jsou objektivy, které vedle automatického ostření dodají tělu fotoaparátu také informaci o vzdálenosti, na kterou je zaostřeno. AF-D objektivy se již příliš nepoužívají.

AF – pouze znamená, že objektiv je připraven pro automatické ostření, ale vyžaduje přítomnost ostřícího motorku v těle fotoaparátu. Tyto objektivy nebudou ostřit s těly D3x00 a D5x00, ale v režimu manuálního ostření fungují správně.

G – objektiv nemá clonový kroužek pro ruční nastavení. Všechny nové objektivy výrobce již přešly na nové nastavení clony ovladačem v těle (jako objektivy E). Bez clonového kroužku ale tyto objektivy nefungují na starších tělech.

IF (internal focus) – přední část objektivu při ostření nehýbe, což oceníte zejména, pokud používáte jakékoli filtry (polarizační, přechodový). Na těchto objektivech lze jednou nastavit polohu filtru, která se ostřením nezmění. Na ostatních objektivech dochází při ostření k otočení přední části spolu s filtrem, takže po každém ostření je nutné znovu upravit polohu filtru.

Fisheye – takzvané rybí oko. Objektiv je širokoúhlý a v jeho rozích dochází ke zkreslení obrazu, připomínající rybí oko.

 

FX – full-frame, tedy čip má velikost 36 x 24 mm, což odpovídá velikosti políčka 35mm filmu. Profesionální fotoaparáty Nikon tento formát používají.

DX – čip má menší rozměry než full-frame a díky tomu může být menší i tělo fotoaparátu. Protože je čip menší (23,6 × 15,6 (nebo 15,8) mm), objektiv jej nedokáže pokrýt celý a dochází v podstatě k ořezu obrazu, tzv. crop faktor. U fotoaparátů s čipem DX (ostatní výrobci jej označují jako APS-C), je tento přepočet 1,5x. Pokud tedy nasadíme objektiv 100 mm například na tělo fotoaparátu Nikon D5600, dostaneme stejně široký záběr, jako kdybychom na full-frame nasadili objektiv 150 mm. Objektivy mají vždy označení ohniskové vzdálenosti ve vztahu k FX. Objektivy označené DX jsou připraveny optimálně pro DX fotoaparáty a lze je sice použít i na full-frame, ale obrazová kvalita nebude dostačující. Projeví se například černé rohy a zkreslení směrem ke krajům snímku. Oproti tomu objektivy pro full-frame můžete bez problémů použít na fotoaparátech s DX čipem.

Jak se vyznat ve zkratkách a označení objektivů: Nikon
Nejběžnější rozměry čipů ve fotografii
Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: