fbpx
Otestovali jsme SSD disk ADATA SU800

SSD disk společnosti ADATA Ultimate SU800 je v prodeji už nějakou tu chvíli, a ačkoliv se od jeho uvedení na trh objevila spousta konkurenčních produktů, SU800 stále láká svou příznivou cenou (512 GB za cca 1 500 Kč) a inzerovaným skvělým výkonem. A tak jsme rozhodli ho podrobit testu a zjistit, zda opravdu stojí za to.

Společnost Adata je výrobcem vysoce výkonných modulů DRAM, produktů NAND Flash, mobilního příslušenství, herních produktů, elektrických pohonných jednotek a průmyslových řešení. Řada Ultimate SU800 cílí především na náročnější uživatele. Láká na 3D NAND flash technologii, dlouhou životnost a přenosovou rychlost až 560 MB/s.

Dle webových stránek společnosti tento polovodičový pevný disk, který pracuje s rozhraním SATA 6 Gb/s, nabízí inteligentní ukládání do mezipaměti SLC a vyrovnávací paměť DRAM. K dispozici je korekce chyb LDPC ECC a takové technologie, jako je TBW (celkový počet zapsaných bitů) a DEVSLP (spánek zařízení). Díky tomu je disk Ultimate SU800 schopen okamžitě zvýšit výkon notebooků a stolních počítačů, to vše s vynikající stabilitou, odolností a účinnou spotřebou. Kromě toho si uživatelé mohou bezplatně stáhnout aplikaci ADATA SSD Toolbox a Migration Utility a použít ji pro snadnou správu dat.

Vzhled a design

Otestovali jsme SSD disk ADATA SU800Konstrukčně je toto SSD navrženo tak, aby se snadno vlezlo do většiny notebooků a stolních počítačů, které jsou připraveny na standardní 2,5palcové disky.

Díky rozměrům 100,45 mm x 69,85mm x 7 mm (D x Š x V) nejsou problémem ani notebooky s tenkým profilem, do kterých se dají namontovat pouze sedmimilimetrové disky. Otvory pro připevnění šroubků nalezneme po straně a na spodní straně. Právě ty jsou určeny k přidělání speciálních redukcí, díky kterým bude případně jednotku možné bezpečně upevnit do 3,5palcové pozice ve stolních sestavách.

Ačkoliv toto SSD patří k těm levnějším, na jeho kvalitě použitých materiálů a zpracování se to neodráží. Výrobce vsadil na kombinaci kovové slitiny a plastu. Odolnější materiál je použit na spodní straně, plast pak na vrchní.

Díky tomu je jednotka daleko pevnější, než bývá u modelů v této cenové relaci zvykem. U celé řady konkurentů totiž výrobci šetří a celé šasi vyrábějí pouze z plastu.

A jak si ADATA SU800 vedlo v našem testu?

V naší testovací sestavě vykázal tento disk průměrnou rychlost čtení na úrovni 547 MB/s, a to jak při práci s komprimovatelnými, tak nekomprimovatelnými daty. Vysokých hodnot pak dosahoval i při zápisu – průměrných 506 MB/s při zápisu komprimovatelných a 502 MB/s při zápisu nekomprimovatelných dat je vynikající výsledek. Díky přístupové době na úrovni 0,044 ms při čtení a 0,045 ms při zápisu dosahuje disk vysokých hodnot IOPS. Při práci s 4kB datovými bloky jsme mu naměřili velmi slušných 18 598 IOPS při čtení a 10 777 IOPS při zápisu.

 

Otestovali jsme SSD disk ADATA SU800

Závěrečné hodnocení

Ultimate SU800 je skvělou volbou pro uživatele, kteří chtějí zvýšit výkon svého notebooku či stolního počítače. Zároveň však může posloužit jako samostatný disk pro všechna vaše data, včetně fotografií, videí či různých dokumentů. Nemůžeme říci, že by se jednalo o ten nejlepší SSD disk na světě, ale vzhledem k jeho ceně rozhodně stojí za zvážení.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: