fbpx
Jak zrychlit počítač s SSD

Trápí Vás pomalý počítač či notebook? Uvažujete o koupi nového? Zkuste si raději pořídit SSD disk a upgradovat ho.

SSD a jeho výhody

SSD disky jsou dnes nejpokročilejší technologií ukládání dat. Jejich vyspělost tkví ve zcela jiném přístupu k uchovávání informací a absenci pohyblivých částí, na rozdíl od klasických pevných disků neboli HDD. Namísto rotujících ploten ukládá SSD data do NAND Flash pamětí. Z toho plyne vysoká odolnost při fyzické manipulaci, nízká spotřeba a zahřívání i vysoká rychlost přenosu dat. Standardní SSD se vyrábí ve 2,5″ formátu, v němž se dodávají též menší HDD, určená především do starších notebooků nebo PC. Již nějakou dobu ale trh přebírá formát M.2, který nabízí násobně vyšší rychlosti.

Mezi hlavní výhody SSD disku patří vyšší rychlosti a nízká spotřeba. Nespornou nevýhodou je pak jejich cena, která je o poznání vyšší než u HDD.

Jak je to se spolehlivostí a životností? Dle dat společností Google a Backbaze se úmrtnost HDD pohybuje na úrovni 1 až 2 % ročně. Oproti tomu u SSD je to pouhých 0,5 %. Je však nutné podotknout, že tyto údaje získaly společnosti v rámci svých gigantických datacenter. U klasických spotřebitelských disků se tato čísla budou pravděpodobně lišit. Nicméně je lze brát jako potvrzení, že SSD jsou díky absenci pohyblivých součástek více spolehlivé.

Zrychlení PC

Staré počítače i notebooky v sobě obsahují pevný disk. Právě ten lze nahradit rychlejší SSD jednotkou. Tato výměna pak bude v praxi znát při spouštění počítače, otevírání a ukládání souborů a celkový chod by měl být rychlejší a plynulejší.

Nesmíme však zapomínat, že na zrychlení má vliv i samotná údržba. Jak stolní počítač, tak notebook, je potřeba pravidelně čistit. Klíčové je průběžné odstraňování nepotřebných a dočasných souborů. Není dobré ani zapomínat na odinstalování již nepoužívaných programů, které zbytečně zabírají místo. Na výkonu celé sestavy se mohou výrazně podepsat také počítačové viry. Proto je vhodné věnovat řádnou pozornost i zabezpečení.

Jak vybrat správné SSD

Kdykoli kupujete hardware, musíte si dávat pozor na potenciální nekompatibilitu s počítačem. Nejlepší SSD na světě vám bude k ničemu, pokud ho nemůžete připojit.

Většina novodobých SSD se dodává v 2,5” provedení, což je standardní velikost pro pevné disky notebooků. Takový disk není zcela vhodný pro stolní počítače, které obvykle vyžadují 3,5” formát. To však neznamená, že byste je nemohli k desktopovému počítači připojit. Některé počítačové skříně mají i pozice právě pro tyto disky, a pokud by neměly, šikovný kutil si poradí s jejich upevněním, případně si lze zakoupit adaptér, chcete-li redukci pro montáž 2,5” SSD do klasických 3,5” pozic ve skříni.

Spolu se standardním 2,5” provedením existuje i varianta SSD s rozhraním standardu M.2 (dříve nazývaný NGFF). Disky SSD M.2 jsou malé a tenké a hodí se do ultratenkých notebooků a mini osobních počítačů. Disky M.2 se dodávají ve třech hlavních typech a mohou nabídnout ještě vyšší rychlost čtení a zápisu než běžný 2,5” SSD. Navíc, protože jsou velmi tenké, jsou užitečné v široké škále hardwaru (vypadají velmi podobně jako operační paměti RAM).

Kupujete-li disk pro notebook, musíte se ujistit, že i rozměry SSD disku (šířka, výška, hloubka) budou dostatečné pro definovanou pozici v notebooku. Typické výšky jsou 9,5 mm a 7 mm, přičemž moderní SSD používají především 7 mm. SSD pro domácí PC jsou většinou vybaveny rozhraním Serial ATA (SATA). Sehnat lze však i SSD disk s rozhraním PCIe. Podporované výšky a rozhraní naleznete v příručce k notebooku nebo v uživatelské příručce počítače.

Jakou značku vybrat?

Co se týče SSD s rozhraním SATA, na Alza.cz je momentálně nejprodávanějším SSD diskem Verbatim VI550 S3 2.5″ SSD 512GB. Jedná se o 2,5” disk s rychlostí čtení 520 MB/s a zápisu 500 MB/s. Interní disk Verbatim VI550 S3 představuje ideální řešení pro všechny starší počítače nebo notebooky s plotnovými disky.

Jak zrychlit počítač s SSD

Za zmínku stojí i 2,5” Samsung 870 EVO 500GB, který rovněž disponuje rozhraním SATA a dosahuje rychlosti sekvenčního čtení a zápisu až 560 a 530 MB/s. Disku to umožňuje nejnovější šestá generace NAND pamětí, která zajistí vyšší výkon i energetickou účinnost, optimalizovaný firmware a podpora Intelligent TurboWrite.

Jak zrychlit počítač s SSD

Z SSD M.2 disků je na internetovém obchodě Alza.cz nejvíce poptávaný SSD disk od Western Digital, WD Blue SN570 1TB. Tento disk využívá rozhraní PCIe 3.0, přináší vysoké přenosové rychlosti a jeho sekvenční čtení se pohybuje až na úrovni 3 500 MB/s.

Jak zrychlit počítač s SSD

Dražší, ale výkonnější variantou je M.2 disk Kingston KC3000 NVMe 1TB s podporou rozhraní PCIe 4.0. Toto SSD se pyšní rychlostí čtení 7 000 MB/s a zápisu 6 000 MB/s. Zároveň je na tento disk poskytována záruka 60 měsíců a je garantována zcela minimální poruchovost.

Jak zrychlit počítač s SSD

Za povšimnutí stojí rozhodně i výrobky společnosti ADATA, která cílí především na zákazníky, jež hledají co nejlepší poměr ceny a výkonu. Zde je na místě vyzdvihnout řadu SSD disků Legend, která k dnešnímu dni obsahuje osm modelů.

Například ADATA LEGEND 710 1TB podporuje rozhraní M.2 (PCIe 3.0 4x NVMe) a je vhodný především jako SSD disk do notebooku a do zařízení vybavených konektorem M.2. Navíc nabízí rychlost čtení až 2 400 MB/s a zápisu 1 800 MB/s. V testech si tento model vede také velmi dobře. V testovacím programu Crystal Disk Mark verze 5.5.0 v testu Seq Q31T1 dosahoval tento SSD disk rychlosti čtení 2 691 MB/s a zápisu 2079 MB/s, a v testu ATTO Disk Benchmark 2 520 MB/s (čtení) a 1 870 MB/s (zápis), což jsou rozhodně výsledky, za které se toto SSD nemusí stydět. Navíc díky masivnímu chlazení teploty disku ani při testování nepřesáhly 57°C, což je vynikající výsledek.

 

Jak zrychlit počítač s SSD

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: