fbpx
Home technika Dlouhodobé používání Synology DS716+

Dlouhodobé používání Synology DS716+

Dlouhodobé používání Synology DS716+

Chtěli jsme vyzkoušet skutečné fungování síťového úložiště v praxi a tak jsme si na delší dobu půjčili Synology DS716+.

NAS (Network-Attached Storage) byla připojena k metalické síti 1 Gbit. Začali jsme s diskovou kapacitou dvakrát 500 GB v konfiguraci RAID 1 (zrcadlení). RAID 1 znamená, že na disky jsou ukládána naprosto stejná data, druhý disk je věrnou kopií prvního disku. V případě poruchy jednoho z disků nepřijdete o data. Tedy pokud nedojde k nějaké havárii jako je vyplavení, požár nebo zkrat v elektrické síti…

Synology DS716+

RAID 1, kapacita až 56 TB

Z důvodu postupného vyčerpání diskového prostoru v průběhu natáčení pořadu F22 jsme všechna data převedli na nové, větší disky 2x 1 TB. Maximální interní hrubá kapacita testované NASky je přitom 16 TB, tedy dvakrát 8 TB. Ačkoliv výsledná kapacita se může lišit podle typu RAID, tak 8 TB většině uživatelů asi bude stačit. Pokud by nestačilo, tak DS716+ zvládne s rozšiřovacími jednotkami až 56 TB (7krát 8 TB), přičemž disky jsou vyměnitelné za provozu.

Vlastní systém Btrfs

Testovaný DS716+ byl vidět v operačních systémech Snow Leopard, Yosemite, Windows 7, Windows XP, Windows NT 64 bit. Všechny systémy dokázaly číst i zapisovat bez problémů do adresářů.

Jako drobnou nevýhodu vidíme vlastní souborový systém Btrfs, takže když některý disk vyndáte z NASky, tak jej posléze připojený přes SATA port v operačním systému neuvidíte. Za pár dolarů si ale případně můžete pořídit program pro zviditelnění NTFS disků v Synology, takže když posléze disky z NASky vyjmete, uvidíte je bez problému v operačním systému, který NTFS podporuje.

Spotřeba Synology DS716+

DS716+ byla zapnutá neustále, příjemná byla nízká spotřeba energie. Za chodu DS716+ bere 20-30 W. Pokud jsou disky hibernované (například přes noc), spotřeba klesne na 10 W. Srovnáte-li tedy spotřebu například s neustále běžícím počítačem (serverem), s NAS během let ušetříte.

Vypínat není potřeba

Výhoda Synology je spolehlivost, zařízení po restartu nebo po odstávce technologie vždy spolehlivě naběhne. V našem případě jsme však i přes dlouhé používání restartů moc nezažili, protože nebyly potřeba.

Synology jsme dosadili do našeho prostředí z důvodu společného úložiště a odkladiště natočených materiálů z reportáží, ke kterým mohou všichni členové výrobního štábu. NAS je dostupná bez ohledu na počítačovou platformu, s možností dálkového přístupu odkudkoliv.

U testovaného modelu DS716+ byl mírně hlučnější větrák. Větráky u počítačů, serverů i síťových úložišť obecně budou slyšet vždy, když pomine okolní ruch. Proto je lepší, když budete počítat s tím, že zařízení umístíte například k rozvaděči na chodbu nebo do technické místnosti. Přes den totiž hluk z větráku neslyšíte, ale v noci již slyšet být může. V případě umístění v kanceláři větrák nejspíš řešit nebudete.

Přenos dat

Zařízení jsme měli připojeno do video střižny jako datový zdroj, kdy jsme přenášeli velké objemy dat. To se občas ukázalo kvůli síti pomalejší, pokud to srovnáme s přenosem dat ze SATA disku přímo v počítači. Pro exporty náhledů, master soubory nebo pro archivaci souborů je však Synology DS716+ jako dělané.

Soukromý cloud

Synology je vybaveno sdílecím systémem, takže si snadno vytvoříte svůj vlastní velký cloud, bez nutnosti platit měsíční poplatky Sugarsyncu, Microsoftu, Amazonu, Dropboxu, nebo nějakému jinému poskytovateli. Navíc v případě větších dat budete v podstatě neustále čekat, pro lokální úložiště je v podstatě to nejlepší, co můžete získat.

Doporučení

Synology DS716+ (nebo případně jinou NAS) lze určitě doporučit. Jen si na začátku rozmyslete, co s NAS budete dělat – kolik disků v budoucnu využijete, jestli nebudete potřebovat HDMI výstup pro převod videosouborů v reálném čase a tudíž využívat NAS jako přehrávač. DS716+ se umí tvářit jako media server, takže k ní připojíte chytrou televizi a můžete si pouštět video přímo v ní.

Způsob správy disků je přehledný, migrace dat i výměny disků zvládne začátečník. Jen prvotní instalace, jak už to bývá, bývá trochu pomalejší, protože si zvykáte na nový způsob používání.

Důležitý je i uživatel a jeho práva, neboť pro zviditelnění síťového disku v počítači musíte zadat heslo a pak lze sdílené soubory zpřístupnit. Je to standardní uživatelský systém, ale umožňuje i omezení viditelnosti disků a přístupových práv pro uživatele. Navíc je to opravdu přes všechny operační systémy.

Správa v Synology DS716+

 

Můžete si nainstalovat moduly pro správu, kontrolu disků, jejich výkonu. Potřebujete FTP klienta, torrent stahování? To vše NAS se svým systémem – mimo jiné – umí.

Ačkoliv si řada lidí i dnes stále myslí, že si vystačí s externími disky, na které ukládá svá data, svůj názor často změní až při první ztrátě dat. NAS je výkonné zařízení, které externí disky, připojené přes USB, jasně překonává, je víceúčelové a víceuživatelské. Navíc při porovnání se standardními počítači má i nízkou spotřebu. Disky vyměníte za chodu, a data na NAS na rozdíl od externích disků máte skutečně zálohovaná.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: