fbpx
Home fotoaparáty Panasonic Čím vznikají biatlonové fotky Petra Slavíka

Čím vznikají biatlonové fotky Petra Slavíka

Čím vznikají biatlonové fotky Petra Slavíka

Nedávno jsme s Petrem Slavíkem, ambassadorem Panasonicu, dělali rozhovor. Petr nám ukázal, odkud a jak fotí biatlon a poodkryl i svou výbavu. Na svém facebooku publikoval i fotku s popisky, co je co.

Čím vznikají biatlonové fotky Petra Slavíka

rozhovor najdete tady: https://www.f22.cz/jak-se-foti-biatlon-s-petrem-slavikem/

MOJE BIATLONOVÁ VÝZBROJ
Tak další biatlonová sezona je za náma. Dal jsem dohromady shrnutí, čím a jak se fotí.
Díky ambasadorství a spolupráci s Panasonic CZ / SK jsem si před sezonou mohl vymyslet ideální sestavu foťáků, takže tady je podrobnější pohled na moji biatlonovou vyzbroj, co mám vždy u sebe a co se mi osvědčilo v tom největším marastu, třeba to někomu pomůže:

1. Lumix G9
Na závodech moje hlavní tělo, vlajková loď Lumixu na focení, super ergonomie. Vše je po ruce a na tlačítkách nebo otočných voličích – tohle je pro rychlé “závodní” focení ve špatných podmínkách, mrazu a rukavicích alfa a omega. Rychlý režim AF-C ostření, stabilizace na čipu. Utěsněný vůči povětrnostním podmínkám – bez toho si na biatlonu neškrtnete, kdo zažil letošní Oberhof nebo Nové Město, ví o čem mluvím:DD Na tohle tělo natřískám 85% fotek – v angličtině “workhorse”, u nás lopata;)

2. Lumix GH5
Závodní “B” tělo, vlajková loď na video, na fotky na G9 ztrácí minimálně, ale přidává to velkorysou specifikací pro video – můžu libovolně přeskakovat mezi focením a natáčením, díky čemuž vznikají často unikátní materiály. Při závodech používám jako druhé tělo osazené širokým objektivem. Ergonomie a utěsnění stejně jako G9.

3. Lumix GX9
Záložní tělo, které na závody zůstává v tiskáči, malá “krabička na mýdlo” přitom má hledáček i výklopný displej. Silná stránka na tak malý foťák je ovládání, spousta voličů, vše po ruce. Beru ji vždycky, když se mi nechce tahat “velký” foťák…medailové ceremoniály, ranní výběhy na hory, reportáže…

4. Leica 200mm f2.8
Pro mě největší a nejpříjemnější překvapení, před sezonou jsem ji ani nechtěl, pak si ji půjčil na první svěťák a už ho nevrátil. Super dosah (přepočet na FF 400mm), rychlý, skvěle ostrý už na f2.8, bezchybný bokeh…přitom na “dlouhý” objektiv jen krásných 1250 gramů, takže není potřeba žádný debilní monopod, běhám s ním po trati jak Zátopek v Helsinkách. Moje závodní number 1, nasazený 99% času, 80% počtu natřískaných fotek. Podle mě jeden z nejlepších objektivů systému MicroFourThirds.

5. Leica 8-18 f2.8-4
Ultraširokáč, druhý objektiv, který mám při závodech vždy při sobě a nasazený 70% času. Důležitý na focení atmošky, prostředí, akce. Spolehlivý, ostrý už od f2.8, pohoda.

6. Leica 12mm f1.4
Můj miláček. Kdybych si měl nechat jen jeden objektiv na (nezávodní) focení, vemu 12ku. V závodě měním s 8-18kou. V protisvětle dělá ze slunce efektní hvězdičku, nebo naopak do špatných světelných podmínek díky f1.4.

7. Lumix 35-100 f2.8
Další příjemné překvapení, které jsem nechtěl a pak si ho oblíbil. Geniálně malé rozměry a hmotnost, s praktickým rozsahem ohniska. Při závodech používám většinou na focení “pódia”, mimo závody beru na výlety, když potřebuju delší sklo, ale chci jít nalehko.

8. Leica 50-200mm f2.8-4.0
Oběť výše zmíněné 200mm f2.8. Za normálních okolností by to byl můj objektiv číslo 1. Dobrý rozsah, rychlý. Jenže když jsem nasadil 200mm tak jsem si na její nadstandardní výkon zvykl tak, že 50-200mm jsem nasazoval spíš výjimečně. Když jsem už nasadil, nezklamala.

9. Konvertor 1.4
Prodlouží dosah 200mm na 280mm, což je v přepočtu na FF už krásně dlouhých 560mm. Využití hlavně na střelnici, když potřebuju “dosáhnout” na vzdálenější závodníky. Díky němu jsem letos udělal pár super fotek, na které jsem dřív nemohl.

10. Hadřík
Vždycky aspoň dva u sebe.

11. Náhradní baterka
I při dvou závodech za den a v nejtěžších mrazech mi stačí jedna nahrádní na dva foťáky.

12. Čistící ubrousek
Ubrousek napuštěný lihem pro sundání mastonoty a nečistot, které hadříkem nejdou vyšudlit. Dost často, hlavně v největším marastu hadřík prostě nestačí.

13. Klopový mikrofon Rode Smartlav +
Dost často skončí závod a já utíkám nabrat rozhovory pro televize. Píchnu do GH5 a točíme.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: