fbpx
Home fotoaparáty Vychytávky pro fotografy

Vychytávky pro fotografy

Vychytávky pro fotografy

Máte už vybraný fotoaparát s objektivem nebo dvěma a chtěli byste si udělat radost praktickým příslušenstvím, které sice nezlepší vaše fotografie, ale v mnohém vám ulehčí život a často i zachrání techniku před poškozením?  Vybrali jsme pro vás několik vychytávek, které budete jako fotograf dříve či později potřebovat. 

Pro dlouhé expozice použijte stativ

Pro delší záběry se výborně hodí stativ. I když je fotoaparát často možné jen tak opřít, získáte se stativem mnohem větší možnosti použití. Při výběru stativu dejte pozor na několik důležitých věcí, abyste nakonec nenechali stativ raději doma, protože nefunguje. Hmotnost je určitě důležitá, ale zároveň platí, že lehký a kompaktní stativ není většinou určen pro velké a těžké fotoaparáty. Výrobci uvádějí maximální zatížení, které by měl stativ unést, ale je třeba pamatovat na to, že čím lehčí stativ, tím horší stabilita. Vybírejte tedy i podle toho, kam hodláte cestovat a jaký typ záběru pořizovat. Hmotnost je dána nejen velikostí, ale i materiálem, ze kterého je stativ vyroben. Zatímco hliníkové stativy jsou poměrně lehké a cenově dostupné, karbonové stativy jsou pevnější a ještě lehčí, ale stojí o řád výše za každý ušetřený gram si výrazně připlatíte. Další součástí stativu je jeho hlava – pokud tedy vybíráte set nohou a hlavy dohromady, vybrat si můžete z několika variant: 

  • kulová hlava – jedním šroubem povolíte hlavu, na které je připevněna destička a fotoaparát, a okamžitě máte k dispozici plnou volnost pohybu fotoaparátu. Pokud nefotografujete panoramata, nebo chcete co nejjednodušší stativ, kulová hlava bude sloužit velmi dobře.
  • třícestná hlava – zde jsou pro každou osu jiné možnosti nastavení a díky tomu i tři různé šrouby. Zatímco povolením jednoho můžete hlavou a fotoaparátem otáček vodorovně, ostatní nastavení zůstává a pro panorama nebo více obrázků s podobným nastavením je tato hlava ideální.
  • videohlava – zde se většinou počítá s nasazením na video a hlava je tak nejčastěji umístěna vodorovně – korekci pro použití v kopci nebo nerovném povrchu je tak potřeba udělat prodloužením nebo stažením nohou. Na oplátku ale nabídne videohlava možnosti plynulého otáčení a naklápění nahoru a dolu, což kameraman ocení, ale fotograf nepotřebuje. 
Vychytávky pro fotografy
kulová hlava dovoluje téměř neomezené polohování
Vychytávky pro fotografy
třícestná hlava vypadá složitě a je těžší, ale umožňuje snadnější polohování
Vychytávky pro fotografy
videohlava s typickou „švenkpákou“

Správný popruh nepřekáží

Výrobci přibalují k fotoaparátům popruhy pro pohodlnější a bezpečnější použití. Oproti kvalitním popruhům z dřívějších let jsou ale dnes přibalovány spíše nepříliš pohodlné a kvalitní náhrady. Popruh je každopádně praktická věc a ušetří fotografovi nutnost držet aparát stále v ruce. Pokud ale najdete vhodné místo a fotoaparát umístíte na stativ, je popruh spíše na obtíž, protože se snadno zamotá nebo zachytí a hrozí pád a poškození celé výbavy. Ideální výbavou je tak široký a pohodlný popruh, který těžkou výbavu dobře rozloží na krku a zároveň se dá rychle odepnout pro případ použití na stativu. Další výhodou popruhu jiné značky je také to, že daleko méně přitahuje zloděje a je méně nápadný. Přecijen žluto-černý a červeno-černý popruh doslova křičí o pozornost. 

Vychytávky pro fotografy
popruh Peak Design má kotvičky pro rychlé připnutí a odepnutí.

Batoh na záda nebo brašnu na rameno

Fotografové, kteří s sebou berou více než jen tělo s objektivem, chtějí svou techniku nosit pohodlněji v brašně nebo batohu. Oba tábory mají své příznivce i odpůrce a dost často i jiné případy vhodného použití. Zatímco brašna je velmi pohotová, protože je vždy po fotografově boku, batoh je z tohoto pohledu nepraktický. Pokud se však přesouváte na delší vzdálenosti s těžší výbavou, oceníte možnost rozložení váhy na obě ramena. Batohy mnoha výrobců již také nabízejí přístup z boku, takže fotograf může celkem rychle sáhnout po technice, kterou potřebuje.  Obecně se dá říct, že brašna se hodí spíše do města nebo na procházky s tělem fotoaparátu a dvěma až třemi objektivy, zatímco batoh je vhodný zejména na delší cesty s větší výbavou a případně notebookem, protože valná většina batohů má místo pro notebook. Obojí výbava má velké opodstatnění nejen na přenášení, ale i na ochranu techniky. Například v mrazivých dnech trpí veškerá elektronika na orosení z důvodu velké teplotní změny, když vejdete z mínusových teplot exterieru do vyhřáté kavárny, je vhodne předtím umístit fotoaparát a objektivy do brašny nebo batohu a zavřít jej. Teplotní šok nebude díky tomu tak velký a postupné ohřívání nezpůsobí orosení. Pokud batoh nebo brašnu nemáte, dejte fotoaparát pod bundu, nebo zabalte do čepice či šály. 

Vychytávky pro fotografy
do batohu lze dostat velké množství těžké techniky a ve většině případů i notebook
Vychytávky pro fotografy
malá brašna pro zrcadlovku a jeden objektiv střední velikosti.

Katalog a úprava

Po návratu z fotovýpravy je dobré fotografie projít, smazat nepovedené, upravit a sdílet ty nejlepší. I ten nejlepší záběr občas potřebuje drobnou retuš, lokální ztmavení nebo zesvětlení a lehkou barevnou úpravu. I když nechcete fotografie upravovat, je dobré udržovat svou tvorbu v takovém stavu, abyste se k fotografiím mohli snadno kdykoli dostat. K tomu slouží buď zařazení do složek podle data a místa události, nebo jednoduše katalog, který ještě navíc podporuje přidávání klíčových slov, podle kterých pak lze prohledávat v podstatě neomezeně. Ať už sdílíte na sociálních sítích, webu nebo třeba tisknete, práci vám ulehčí software na správu a úpravu fotografií. Český Zoner Photo Studio X je dobrým zástupcem takového software. Nabízí rychlou práci s náhledy, možnost úprav a retušování a v neposlední řadě i sdílení fotografií. K dispozici je na třicet dní na vyzkoušení, poté je za předplatné, které je aktuálně zlevněné. 

Vychytávky pro fotografy
S poslední aktualizací dokáže Zoner Photo Studio X velmi dobře nahradit absenci polarizačního filtru a vytáhne oblohu
Vychytávky pro fotografy
jednoduše lze i vyhladit nedokonalosti obličeje

 

 

 

 

 

Poutko už z ruky nedáte

Popruhy na fotoaparáty zná každý, ale opravdovou vychytávkou je poutko přes ruku.  Nevlaje všude kolem – kdy hrozí zachycení a v lepším případě pád zachyceného objektu (třeba skleničky v restauraci), v horším případu končí pádem fotoaparátu. Stejný problém jsme již řešili výše při použití stativu. Použití je přitom jednoduché – provlíknete ruku poutkem a chytíte fotoaparát tak, jak jste zvyklí. Díky poutku získáte svobodu pohybu kdekoli nejen při focení, ale i při přenášení. Poutko vám dodá pocit bezpečí a přitom nepřekáží, ani když chcete fotografovat z jiných úhlů, nebo fotoaparát vrátit do brašny. Poutko udrží  bez problémů i velký a těžký fotoaparát a přitom nechává fotografovi volný krk. Pokud si chcete udělat radost a vybavit se nejen funkčním, ale i designově atraktivním poutkem, podívejte se na nabídku značky ARTISAN&ARTIST, která nabízí luxusně zpracované a designově zajímavé produkty. 

Vychytávky pro fotografy
ARTISAN&ARTIST poutko
Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: