fbpx
Home Monitory Eizo Společná kalibrace monitoru a tiskárny pro tisk fotografií

Společná kalibrace monitoru a tiskárny pro tisk fotografií

Společná kalibrace monitoru a tiskárny pro tisk fotografií

Kalibrace monitoru je při zpracování fotografií důležitá. Jak ale zkalibrovat monitor a tiskárnu, abyste fotografii z obrazovky věrně přenesli také na papír?

Po minulém dílu o kalibraci dvou monitorů, aby ukazovaly stejně, jsme se tentokrát společně s Antonínem Charvátem z firmy Eizo podívali na kalibraci tiskárny a monitoru.

Software Quick Color Match, pro jehož používání nepotřebujete hardwarovou kalibrační sondu, můžete nainstalovat zdarma. Program je k dispozici na stránkách firmy Eizo.

Kalibrace monitoru a tiskárny pomocí QCM

Program Quick Color Match vytvořila firma Eizo společně s firmami Adobe, Canon a Epson. Program tedy funguje s vybranými fotografickými tiskárnami Canon a Epson.

Citujeme z tiskové zprávy firmy Eizo:

Software Quick Color Match na kompatibilním monitoru ColorEdge automaticky nastaví bílý bod odpovídající charakteru okolního osvětlení, jas, gradaci obrazu (gama koeficient) a barevný prostor (Adobe RGB). Na základě těchto nastavení pak vytvoří barevný ICC-profil monitoru a dle typu tiskárny a použitého papíru automaticky nastaví Správu barev (ColorManagement) pro tisk. Přetažením fotografie do okna Quick Color Match („Drag & Drop“) se snímek automaticky otevře a zobrazí v programu Adobe Photoshop a v příslušném tiskovém modulu (Plug-in) EPSON nebo CANON – dle vybrané tiskárny, a to s náležitě nastavenými parametry pro Správu barev tisku pro danou tiskárnu a vybraný papír dle doporučení společnosti EIZO.

„Zajištění přesné reprodukce barev během celého procesu zpracování fotografií patří mezi nejnáročnější úkoly fotografa,“ podotýká Chris Quek, marketingový manažer fotografické divize společnosti Adobe Systems. „Program EIZO Quick Color Match představuje ohromující přínos, neboť editace a tisk fotografií ve Photoshopu je s ním opravdu snadná.“

Software Quick Color Match prostřednictvím zásuvného modulu Canon Print Studio Pro nebo Epson Print Layout automaticky vybere tiskový profil společně s nastavením barev a parametrů obrazovkových korektur doporučených společností EIZO. Uživatel pouze zadá velikost, typ a kvalitu papíru a hned může tisknout fotografie bez nutnosti procházet a nastavovat množství parametrů a voleb v různých oknech.

Quick Color Match - kalibrační software Eizo, kalibrace tiskárny a monitoru / videopořad F22.cz

Kde stáhnout program QCM – Quick Color Match

Potřebné ovladače a software najdete na stránkách firmy Eizo,

Kde funguje Quick Color Match

Software Quick Color Match je kompatibilní s většinou monitorů Eizo z řady ColorEdge včetně nejnovějších modelů. Podívejte se do tabulky na všechna zařízení, která s QCM fungují.

Monitory Monitory EIZO ColorEdge
Tiskárny Canon PIXMA PRO-1, PIXMA PRO-10, PIXMA PRO-10S, PIXMA PRO-100, PIXMA PRO-100S, imagePROGRAF PRO-1000
Tiskárny Epson SC-P400, SC-P600 Series, SC-P800 Series, Stylus Photo R2000, Stylus Photo R3000
Tiskové zásuvné moduly Canon Print Studio Pro od verze 2.1.0
Tiskové zásuvné moduly Epson Epson Print Layout od verze 1.3.1
Software Adobe Photoshop CC / CS6 (doporučený), Adobe Photoshop Lightroom, Adobe Photoshop Elements, Canon Digital Professional, Nikon ViewNX-i (tyto programy vyžadují ruční nastavení). Sladění barev se provádí prostřednictvím tiskových zásuvných modulů, nikoliv prostřednictvím softwaru pro zpracování fotografií.
Operační systém Windows 10 / 8.1 / 8 / 7, Mac OS X 10.9 a novější
Papíry Canon Photo Paper Pro Platinum, Photo Paper Plus Glossy II, Photo Paper Pro Luster, Photo Paper Pro Premium Matte, Photo Paper Plus Semi-Gloss
Papíry Epson Premium Glossy, Semigloss, Luster, Archival Matte, Velvet Fine Art Paper, Epson Matte, UltraSmooth Fine Art Paper

(Tabulka je aktuální k červnu 2017.)

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: