fbpx
Home objektivy Sony SONY FE 24mm F1.4 GM: představení a recenze

SONY FE 24mm F1.4 GM: představení a recenze

SONY FE 24mm F1.4 GM: představení a recenze

Sony dneškem rozšiřuje nabídku FE (fullframe) objektivů na třicet. Nejnovější objektiv patří do řady G Master, tedy vrcholnoé řady SONY. Tak jako i ostatní GM skla, i tato pevná 24 se soustředí na hlavní body – rozlišení a bokeh.  Aby toho nebylo málo, je tento pevný objektiv velice kompaktní a nejlehčí 24 f/1.4 na trhu v této třídě objektivů. 

Video s představením:

FE 24mm F1.4 GM zajišťuje konzistentně vysoké rozlišení na celé ploše snímku i při nastavení clony f/1,4 a chlubí se novou optickou konstrukcí složenou z 13 prvků v 10 skupinách, z čehož dva prvky jsou XA (vysoce asférické) a tři ED (s extra nízkým rozptylem). To z modelu FE 24mm F1.4 GM činí lákavou volbu pro astrofotografy. Unikátní antireflexní povrchová úprava Nano AR Coating omezuje odlesky a dvojité okraje (tzv. ghosting). Zajistí tak působivou čistotu obrazu i při fotografování krajiny, při němž často způsobuje pozice slunce problémy, používá-li fotograf běžný objektiv.

Špičkový výkon se ukrývá v mimořádně kompaktním a lehkém těle o hmotnosti pouhých 445 g. Pro fotografy krajiny to znamená příjemné snížení váhy. Takto nízké hmotnosti bylo dosaženo mimo jiné díky vývoji nového, vysoce výkonného systému pohonu zaostření DDSSM (Direct Drive SSM), který je třikrát výkonnější než předchozí systém DDSSM, takže umožňuje rychlou odezvu, vysokou přesnost polohování a tichý provoz při fotografování i záznamu videa.

FE 24mm F1.4 GM také vynikající výkon při fotografování zblízka – již od vzdálenosti 0,24 m, při němž zajistí jemný a přirozený bokeh. Vzhledem k tomu, že kvalitu bokehu přímo ovlivňují sférické aberace a axiální a laterální chromatické vady, které mohou způsobovat splývání barev, je na eliminaci všech těchto faktorů kladen již ve fázi konstrukce a výroby velký důraz. Každý objektiv je zvlášť testován a upravován, aby bylo dosaženo nejvyšší kvality obrazu a bokehu.

Objektiv je dále vybaven několika  ovládacími prvky, které usnadňují ovládání při fotografování i pořizování videí. Clonový kroužek umožňuje přímé a intuitivní nastavení clony, zatímco přepínač cvakání clony umožňuje podle potřeby zapnout či vypnout cvakání kroužku clony. Zaostřovací kroužek nabízí manuální ostření s lineární odezvou pro dokonalé a přesné ovládání manuálního ostření, což uživateli přináší svižné ovládání potřebné pro rychlé, přesné manuální ostření. Tlačítko aretace zaostření je nastavitelné a pomocí přepínače režimu ostření lze rychle vybrat automatické nebo manuální ostření v závislosti na měnících se podmínkách snímání.

SONY FE 24mm F1.4 GM bude v prodeji od října 2018 a jeho cena bude činit přibližně 1600 EUR.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: