fbpx
Objektivy Canon RF 50 mm F1,8 STM a Canon RF 70-200 mm F4L IS USM

Canon dnes oznámil dva velmi žádané objektivy pro bajonet RF – RF 50 mm F1,8 STM a RF 70-200 mm F4L IS USM. Nová RF verze základního objektivu Canon EF 50 mm f/1,8 STM je ideální pro fotoamatéry, kteří přechází na systém EOS R.

Teleobjektiv řady L s proměnnou ohniskovou vzdáleností RF 70-200 mm F4L IS USM je nejkratší a nejlehčí výměnný objektiv tohoto rozsahu se světelností f/4[1]. Amatérským i profesionálním fotografům nabízí vysoký výkon a flexibilitu v kompaktním provedení pro široké spektrum žánrů, od přírody a sportu přes cestovní po portrétní fotografii.

Objektivy Canon RF 50 mm F1,8 STM a Canon RF 70-200 mm F4L IS USMOba objektivy náleží do rodiny RF, které již obsahuje objektivy s pevnou i proměnnou ohniskovou vzdáleností, teleobjektivy, superteleobjektivy a telekonvertory. Při použití těchto objektivů s bezzrcadlovými těly revolučního systému EOS R, od nedávno uvedených EOS R5 a EOS R6 po EOS R a EOS RP, získávají fotografové a filmaři špičkový výkon a vysokou míru tvůrčí flexibility.

Objektivy Canon RF 50 mm F1,8 STM a Canon RF 70-200 mm F4L IS USM

Skladný společník na cesty

Lehký kompaktní objektiv RF 70-200 mm F4L IS USM váží pouhých 695 gramů a měří 11,9 cm na délku. Oproti svému EF protějšku je o neuvěřitelných 32 % kratší, a bude proto ideálním společníkem fotografů na cestách. I při plném vysunutí je RF 70-200 mm F4L IS USM na telezoom se světelností f/4 snadno přenosný. Objektiv je vybavený oboustrannou sluneční clonou, kterou je možné nasadit opačně kvůli úspoře místa při uložení. Objektiv RF 50 mm F1,8 STM je rovněž kompaktní a menší než EF verze s bajonetovým adaptérem. Podobně jako ostatní modely řady RF nabízí tyto objektivy fotografům a filmařům širší možnosti při podstatně nižší hmotnosti.

Objektivy Canon RF 50 mm F1,8 STM a Canon RF 70-200 mm F4L IS USM

Kvalita bez kompromisů

Objektivy Canon RF 50 mm F1,8 STM a Canon RF 70-200 mm F4L IS USM

Díky standardnímu úhlu záběru při ohniskové vzdálenosti 50 mm a vysoké světelnosti f/1,8 poskytuje objektiv RF 50 mm F1,8 STM perspektivu blízkou pohledu lidského oka – ideální pro portrétní fotografy, kteří chtějí, aby jejich snímky v různých prostředích působily přirozeně. Objektiv je vybavený zcela novou optickou sestavou s vysokou světelností. Lisované asférické členy umožňují dosáhnout vysoké obrazové kvality i při nejnižší cloně s fotografovaným objektem lépe odděleným od pozadí, a to i při nízké hladině osvětlení. Minimální ostřicí vzdálenost objektivu RF 50 mm F1,8 STM je 0,3 m, tedy o 5 cm kratší než u stávající verze EF. To znamená, že je možné objekty fotografovat ještě více zblízka s malou hloubkou ostrosti. Pomocí sedmilamelové kruhové clony zděděné z objektivu EF 50 mm F1,8 je možné rozostřit popředí nebo pozadí a vytvořit působivý bokeh. Objektiv RF 50 mm F1,8 STM využívá povrchovou úpravu čoček Super Spectra Coating, která harmonicky vyvažuje barvy a omezuje odlesky, závoj a aberace.

Objektivy Canon RF 50 mm F1,8 STM a Canon RF 70-200 mm F4L IS USM

Objektiv RF 70-200 mm F4L IS USM přináší další vylepšení, jako je povlak čoček Air Sphere Coating, čtyři optické členy s velmi nízkým rozptylem (UD) nebo zkrácení minimální ostřicí vzdálenosti z 1 m na 60 cm. To vše je důkazem úsilí společnosti Canon neustále vylepšovat obrazovou kvalitu objektivů řady RF. I při maximální ohniskové vzdálenosti vytváří devítilamelová clona spolu s konstantní světelností f/4 nádherný bokeh a umožňuje dosáhnout mimořádně detailně prokreslených snímků. Díky vylepšené optické kvalitě objektivu RF 70-200 mm F4L IS USM lze v celém rozsahu ohniskových vzdáleností pořizovat snímky ostré v celé ploše obrazu. Oba nové objektivy i při nejnižší cloně dosahují vysoké ostrosti a jsou ideálním nástrojem pro portrétní fotografy, kteří se snaží postihnout jemné nuance výrazu tváře, i pro ty, kdo chtějí zachytit drobné detaily na malých objektech.

Kreativní výhoda

Objektiv RF 70-200 mm F4L IS USM je vybavený systém optické stabilizace obrazu, která umožňuje prodloužit expoziční čas až o 5 EV. Fotograf se tak může věnovat posouvání hranic kreativních možností a dosahovat vysoké obrazové kvality i bez stativu. Objektiv je vybavený ostřicím motorkem Dual Nano USM a při nasazení na nová těla Canon EOS R5 nebo EOS R6 dosahuje stabilizace obrazu účinnosti až 7,5 EV. Lze tak pořizovat dokonale zaostřené snímky v rychlém sledu i za špatných světlených podmínek. Díky systému ostření Dual Nano USM dokáže objektiv RF 70-200 mm F4L IS USM ostřit průběžně mimořádně rychle a tiše, což ocení zejména filmaři.

Účinnost stabilizace obrazu u objektivu RF 50 mm F1,8 STM dosahuje ve spojení s těly EOS R5 nebo EOS R6 až 7 EV. Dokonalé automatické ostření zajišťuje systém STM, díky němuž mohou amatérští filmaři zkoušet nové způsoby filmování s téměř neslyšným a plynulým zaostřováním.

Zaměřeno na praktičnost

S cílem poskytnout fotografům maximální komfort při práci je objektiv RF 50 mm F1,8 STM vybavený novým důmyslným kombinovaným ostřicím a ovládacím kroužkem bez zarážek. Ten umožňuje zcela intuitivně ovládat ostření i nastavení expozice a stále přitom sledovat fotografovaný objekt.

Objektiv RF 70-200 mm F4L IS USM je velmi dobře připravený pro použití venku díky ochrannému fluoritovému povlaku a odolnosti proti prachu a otřesům. Vysokou odolnost typickou pro objektivy Canon řady L zajišťuje speciální povlak chránící proti vysokým teplotám a konstrukce utěsněná proti průniku prachu a vody. Objektiv lze tedy používat v extrémně horkém i extrémně chladném klimatu.

Ceny a dostupnost:

Canon RF 70-200 mm F4L IS USM je k dispozici za 48 990 Kč včetně DPH

Canon RF 50 mm F1.8 STM se prodává za 6290 Kč včetně DPH

[1]  Nejkratší a nejlehčí objektiv s ohniskovou vzdáleností 70-200 mm a světelností f/4 na trhu určený pro fotoaparáty s výměnnými objektivy (zrcadlové a bezzrcadlové). Ke dni 3. listopadu 2020 Podle výsledků výzkumu společnosti Canon.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: