fbpx
Home fotoaparáty Canon Canon EOS RP – cenově atraktivní full-frame bezzrcadlovka

Canon EOS RP – cenově atraktivní full-frame bezzrcadlovka

Canon EOS RP – cenově atraktivní full-frame bezzrcadlovka

Canon uvádí malou, lehkou full-frame bezzrcadlovku EOS RP. Novinka cílí na pokročilé amatéry, kteří chtějí postoupit do světa převratného systému značky Canon – systému R. Fotoaparát EOS RP se podle Canonu hodí zejména na cestovní, krajinářskou a portrétní fotografii, ale i pro filmovou tvorbu. Navíc díky výhodám celého systému EOS R včetně nejrychlejšího automatického zaostřování na světě[1] je příslibem ještě většího tvůrčího potenciálu. V historii značky Canon bude EOS RP nejmenší a nejlehčí[2] full-frame výměnnými objektivy. Fotografové a kameramani mohou s novým EOS RP využívat také objektivy EF i EF-S díky adaptéru, který už známe z EOS R.

Spolu s uvedením nového fotoaparátu dnes Canon oznámil, že připravuje objektiv RF 24-240mm F4-6.3 IS USM, který bude díky svým rozměrům a výkonu pohotovým a snadno přenosným společníkem na cestách. Půjde o univerzální objektiv určený pro pokročilé amatérské fotografy i kameramany, kterým nabídne velký rozsah ohniskových vzdáleností a umožní jim pořizovat snímky bez nutnosti výměny objektivu pro různá prostředí.

Canon EOS RP - cenově atraktivní full-frame bezzrcadlovka

Kreativita, rychlost, kvalita i naprosto tichý provoz

Srdcem EOS RP je full-frame snímač CMOS s rozlišením 26,2 megapixelů doplněný nejnovějším obrazovým procesorem značky Canon – DIGIC 8. ISO lze nastavit maximálně na 40 000, rozšířit pak až na 102 400.

Mezi funkce EOS RP patří i korekce DLO (Digital Lens Optimiser), která přímo ve fotoaparátu zajišťuje dosažení optimální čistoty obrazu a spolupracuje s objektivy RF a po jejich zaregistrování v přístroji až s pěti objektivy EF. Široké jsou i možnosti následných úprav pořízených snímků – uváděný fotoaparát využívá nejnovější generaci 14bitového souborového formátu RAW CR3 včetně úsporného formátu kompaktní RAW, ve kterém jsou soubory až o 40 procent menší. Výsledkem je celkově vyšší počet snímků, které lze na paměťovou kartu uložit a současně zachovat flexibilitu následných úprav umožněnou formátem RAW. Uživatelé mohou pořízené fotografie editovat přímo ve fotoaparátu, a to pomocí kreativního asistenta nabízejícího širokou škálu filtrů, efektů i ovládacích prvků, které usnadňují získání požadovaného výstupu umožňujícího okamžité sdílení.

Canon EOS RP - cenově atraktivní full-frame bezzrcadlovka

Ovládání známé z EOS

Přenosný a praktický EOS RP je dosud nejlehčí a cenově nejdostupnější full-frame digitální fotoaparát s výměnným objektivy v portfoliu Canonu. Samotné tělo váží 485 gramů[4] a EOS RP je tak perfektní volbou na všechny cesty, kdy jsou co nejmenší rozměry a nízká hmotnost velmi důležité. Novinka je přímo navržená pro použití v široké škále situací – základem fotoaparátu je šasi ze slitiny hořčíku doplněné o vysoce přesně vyrobené další části těla včetně těsnících materiálů, které zajišťují odolnost vůči prachu a vlhkosti. Univerzálnost EOS RP zvyšuje i stabilizace obrazu s mocnou technologií Dual Sensing IS, která snižuje chvění fotoaparátu při focení z ruky, a scénický režim tichého fotografování pro diskrétní pořizování snímků. K dispozici je kontinuální snímání rychlostí až 5 snímků za sekundu nebo 4 snímků za sekundu v režimu průběžného automatického zaostřování – takto vysoká rychlost přináší v kombinaci s paměťovou kartou UHS-II neomezený[5] buffer na snímky ve formátu JPEG nebo RAW dostatečný pro pohotové zachycení snímků na cestách.

Otočný dotykový displej má úhlopříčkou 7,5 centimetrů a elektronický hledáček s rozlišením 2,36 milionu pixelů používá technologii OLED.

Canon EOS RP - cenově atraktivní full-frame bezzrcadlovka

Dual Pixel AF

Canon EOS RP využívá automatického zaostřování s duálními pixely CMOS, který se může pochlubit nejrychlejším ostřením na světě – 0,05 sekundy[6] – a špičkovou přesností s možností výběru z až 4 779 pozic AF v široké oblasti záběru až 88 x 100 procent. Užitečné je také automatické zaostřování na oči, které ve spojení s režimem detekce tváře nepřetržitě zaostřuje na oko fotografovaného objektu a zajišťuje vždy profesionální kvalitu výstupu včetně tak důležité ostrosti. Canon EOS RP má funkci nepřetržitého sledování objektů a umožňuje tak, aby kameramani i fotografové pořizující snímky pohybujících předmětů, zvířat nebo lidí udrželi akci v zamýšleném záběru. S dosažením ideální hloubky ostrosti a maximálně ostrých výstupů při makrofotografii pomůže bracketing zaostřování – na jediné stisknutí spouště je automaticky pořízena řada snímků s více rovinami zaostření. Následně lze využít například aplikaci Digital Photo Professional pro platformy Windows nebo macOS a vytvořit výsledný snímek, který bude ostrý v celé požadované hloubce ostrosti. Bodové automatické zaostřování zajišťuje perfektní ostrost např. makrofotografie, další režimy včetně automatického zaostřování s detekcí obličeje, automatického zaostřování s jednou pozicí, rozšířeného automatického zaostřování a zónového zaostřování přináší vysokou flexibilitu při pořizování snímků široké škály objektů.

Vyfotit, sdílet a zůstat připojený

Díky Bluetooth a Wi-Fi konektivitě je mnohem snadnější pořizování i sdílení snímků. Prostřednictvím Wi-Fi a chytrého telefonu nebo tabletu mohou uživatelé EOS RP vzdáleně fotit i natáčet videa. Stačí si stáhnout aplikaci Canon Connect, která umožňuje měnit jednotlivá nastavení fotoaparátu, pomocí režimu živého náhledu sledovat dění před objektivem, a dokonce i prostřednictvím technologie Bluetooth vzdáleně probudit EOS RP z režimu spánku. Je-li fotoaparát připojený ke kompatibilnímu zařízení se systémem iOS nebo Android, může EOS RP vkládat do snímků souřadnice GPS a usnadnit tak udržování záznamů o navštívených lokalitách. Fotoaparát také umí automaticky synchronizovat snímky na chytrá zařízení – a zjednodušit tak sdílení na cestách – nebo přenášet data ve formátu RAW do aplikace Canon DPP Express pro editaci přímo v mobilním zařízení.

Video ve 4K

Nový EOS RP dokáže natáčet videa v rozlišení 4K rychlostí 25 snímků za sekundu a v rozlišení Full HD rychlostí 60 snímků za sekundu. Systém automatického zaostřování s duálními pixely CMOS[7] umožňuje přesné ostření i detekci tváře a Movie Digital IS poskytuje stabilizaci filmů v pěti osách, čímž při natáčení z ruky předchází roztřeseným záběrům. Pozornost si zaslouží i konektory pro mikrofon a sluchátka, díky kterým mohou sledovat uživatelé okolní zvuk v reálném čase.

Další informace o systému EOS R a plánech společnosti Canon s bajonetem RF jsou k dispozici na https://www.canon.cz/cameras/eos-r/

Klíčové vlastnosti fotoaparátu EOS RP:

  • Full-frame snímač CMOS s rozlišením 26,2 megapixelů
  • Lehké tělo se šasi ze slitiny horčíku
  • Automatické zaostřování s duálními pixely CMOS
  • Filmy v rozlišení 4K
  • Obrazový procesor DIGIC 8
  • Tři volitelné upevňovací adaptéry EF-EOS R umožňující použití objektivů EF a EF-S
  • Wi-Fi a Bluetooth konektivita

[1] Mezi digitálními systémovými fotoaparáty s výměnnými objektivy s full-frame snímačem (ekvivalent k 35 mm filmu), s automatickým kontrastním zaostřováním a automatickým zaostřováním s detekcí fázového rozdílu vestavěnou do obrazového snímače. Na základě výsledků měření rychlosti automatického zaostřování podle metodik CIPA (hodnoty se mohou lišit podle podmínek při pořízení snímků a podle použitého objektivu). Měření proběhlo podle interních metod, za podmínek 12 EV (pokojová teplota okolí/citlivost ISO 100 ), manuální režim, objektiv RF 24-105mm F4 L IS USM (s nastavenou ohniskovou vzdáleností 24 mm) při následujících nastaveních: pořízení snímku stisknutím tlačítka spouště, jednobodové automatické zaostřování s centrálním bodem, jednosnímkové automatické zaostřování.  Informace jsou platné ke 13. únoru 2019.

[2] 485 gramů včetně baterie a paměťové karty.

[3] Centrální bod při použití objektivů se světelností f/1,2 v režimu jednosnímkového automatického zaostřování.

[4] Včetně paměťové karty a baterie.

[5] Při pořizování snímků na paměťovou kartu typu UHS-II do okamžiku jejího zaplnění.

[6] Mezi digitálními systémovými fotoaparáty s výměnnými objektivy s full-frame snímačem (ekvivalent k 35 mm filmu), s automatickým kontrastním zaostřováním a automatickým zaostřováním s detekcí fázového rozdílu vestavěnou do obrazového snímače. Na základě výsledků měření rychlosti automatického zaostřování podle metodik CIPA (hodnoty se mohou lišit podle podmínek při pořízení snímků a podle použitého objektivu). Měření proběhlo podle interních metod, za podmínek 12 EV (pokojová teplota okolí/citlivost ISO), manuální režim, objektiv RF 24-105mm F4 L IS USM (s nastavenou ohniskovou vzdáleností 24 mm) při následujících nastaveních: pořízení snímku stisknutím tlačítka spouště, jednobodové automatické zaostřování s centrálním bodem, jednosnímkové automatické zaostřování.  Informace jsou platné ke 13. únoru 2019.

[7] K dispozici pouze v případě natáčení filmů v rozlišení Full HD, pro rozlišení 4K je využívané kontrastní automatické zaostřování.

[8] Milník 140 miliónů představuje kumulovanou produkci k 19. prosinci 2018. Celkový počet zahrnuje objektivy RF i filmové objektivy systému EF Cinema. Modré bylo již v originále.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: