fbpx
Home Monitory BenQ BenQ SW271: profesionální 4K monitor pro fotografy

BenQ SW271: profesionální 4K monitor pro fotografy

BenQ SW271: profesionální 4K monitor pro fotografy

Fotografickým monitorům kdysi kralovalo EIZO, ale doba se mění a s ní i přišly na trh i zajímavé monitory od ostatních značek. Jedním z nich je BenQ SW271 a my jsme se na něj podívali. 

4K Rozlišení

BenQ SW271: profesionální 4K monitor pro fotografy

SW271 má rozlišení 4K, což stále ještě není standard pro bežné použití, i když MacOS i Windows už s tímto rozlišením dokáží pracovat a dokonce i Adobe konečně dotáhlo uživatelské prostředí i pro monitory s takovým rozlišením. Většina prodaných monitorů je ale stále s rozlišením 2560×1440 – tedy v úhlopříčce 27″. MacOS si dokáže poradit i s větším rozlišením (iMac má 5K rozlišení) a Windows má problém pouze se staršími programy. I tak je ale radost pohledět na 4K rozlišení, protože fotografie na něm mají zkrátka ostrost a hloubku, kterou nelze na běžných rozlišeních docílit. 

Barvy, Barvy, Barvy

BenQ SW271: profesionální 4K monitor pro fotografy

Fotografové pracují hlavně se dvěma barevnými profily: sRGB a AdobeRGB. Oba tyto profily tento monitor nativně podporuje a dokáže je věrně zobrazit. sRGB pokrývá 100%, Adobe RGB potom 99%, nabízí i DCI-P3 s pokrytím 93% a 100% profilu Rec.709. Aby toho nebylo málo, dokáže zpracovávat 10bitové barvy, takže zobrazí přes 1 miliardu barev. Díky tomu jsou přechody hladké a polotóny bez rušivých efektů. 

BenQ SW271: profesionální 4K monitor pro fotografy

Vstupy

BenQ SW271: profesionální 4K monitor pro fotografy

Živit monitor 4K rozlišením, to není jen tak. BenQ SW271 to naštěstí umí velmi moderně a zároveň zachovává kompatibilitu se staršími PC. Najdete tu dvě HDMI 2.0 (4K/60), jeden DisplayPort 1.4 (4K/60) a USB-C (4K/60 + USB 2.0). Poslední jmenovaný je plně kompatibilní s MacBooky Pro s Thunderboltem 3, takže stačí monitor připojit jedním kabelem bez redukcí a získáte i dva USB 3 porty a čtečku SD karet – ano správně, BenQ SW271 má čtečku SD karet a dvě USB 3.0 pro připojení například myši a klávesnice – tohle vše pak připojíte jedním kabelem ke svému laptopu s USB-C nebo Thunderbolt 3. Aby toho nebylo málo, umí SW271 i zobrazovat z více zdrojů, případně PIP (Picture in Picture) pro sledování z dvou PC. 

Stíníme

BenQ SW271: profesionální 4K monitor pro fotografy

V balení je kromě všeho nutného k připojení i velmi praktický stojan a stínítko. To můžete a nemusíte použít, zrovna jako stojan – pokud máte například VESA držák, lze monitor komfortně umístit na něj. Přibalený stojan je ale velmi dobrý a dovoluje široké možnosti otáčení, včetně režimu na výšku a polohování nahoru/dolu, takže se k němu nemusíte kroutit. Stínitko je pak dobrým společníkem v prostorách, kam svítí hodně přímého světla.

Závěr

Jakmile uvidíte 5K iMac a jeho zobrazovací možnosti, budete jej chtít – o tom není sporu. Jenže iMac nemusí být pro každého to nejpraktičtější řešení – například pokud používáte notebook nebo stolní PC. V tu chvíli je nabídka fotografických monitorů  poměrně široká, ale jen málo z nich dokáže zobrazit věrně i Adobe RGB profil, 4K rozlišení a navíc má tolik přibalených funkcí. Za cenu cca 30 tisíc Kč je BenQ SW271 jediným zástupcem v této kategorii a tedy jasným králem. 

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: