fbpx
Home Zálohujeme Zálohujte, jen 35% uživatelů ještě nepřišlo o svá data!

Zálohujte, jen 35% uživatelů ještě nepřišlo o svá data!

Zálohujte, jen 35% uživatelů ještě nepřišlo o svá data!

V průběhu měsíce dubna vydala společnost Acronis, celosvětový lídr v řešeních ochrany dat nové generace, výsledky zajímavého globálního průzkumu o zálohování dat. Z toho vyplývá, že jen 35 % uživatelů ještě nikdy nepřišlo o svá data. Zkrátka i sebelepší technika může selhat, a proto je potřeba svá data zálohovat.

Obecně dobrou zprávou je, že počet nezálohujících uživatelů stále klesá. Jsme si zkrátka čím dál více vědomi této hrozby. Může nastat kdykoli a kdekoli, obvykle však na takovém místě nebo v takové situaci, kde ztracená data mohou způsobit skutečný problém.

Klíčová zjištění průzkumu:

  • 65,1 % respondentů uvedlo, že oni či někdo z rodiny má zkušenost se ztrátou osobních dat či zařízení (počítačů, mobilních telefonů apod.)
  • Tři a více zařízení s připojením na internet využívá téměř 70 % domácností
  • Pouze 7,3 % respondentů nezálohuje svá osobní data vůbec
  • 62,7 % využívá zálohování na lokální či externí disky
  • Nejcennější jsou pro uživatele osobní informace a dokumenty (45,8 %), následované kategorií fotografie, videa a hudba (38,1 %), a pracovními dokumenty (9,5 %)
  • Prudce stoupla celková hodnota, za kolik by uživatelé byly ochotni zaplatit za obnovu svých dat – ochota vzrostla ve všech cenových intervalech a například více než 1 000 dolarů by bylo ochotno zaplatit již 6,2 % uživatelů.

Na co lze zálohovat a jaké jsou výhody a nevýhody?

Nejcennější jsou pro uživatele osobní informace a dokumenty, víc než třeba fotografie a hudba. Z pohledu nás fotografů je samozřejmě jasné, že nejvíce bolí ztráta nafoceného materiálu. Nejde však jen o hotový, už zpracovaný set. Pokud nepořizujete fotografie jen studiově, ale vydáváte se fotit do terénu (obzvláště pak na různé cesty do zahraničí, třeba i přes oceán) rozhodně se vyplatí nasbíraná data zálohovat. Zde je od nás pár tipů na zálohy…

Externí disk

Nejzákladnějším způsobem, jak svá data zálohovat je externí disk. Na trhu je obrovská škála desktopových 3,5“, ale zejména cestovních 2,5“ disků. Ty lze pořídit v širokém spektru kapacity a s různými typy připojení (USB, USB3, Thunderbolt), některé jsou i velmi odolné vůči otřesům, prachu a vodě. Jejich nevýhodou může být nižší přístupová rychlost, u odolných modelů větší rozměry a i přes všechny ochranné mechanismy jde stále o klasický plotnový disk, u kterého může prudký náraz znamenat konec dat.

Pro krátkodobé druhé zálohy používám v terénu 1TB externí disk ADATA HD330, v extrémních podmínkách pak velmi odolný 2TB externí disk ADATA HD830, který odolá i přejetí automobilem a ponoření do vody.


Externí SSD disk

Hodně elegantním řešením zálohy dat může být externí SSD disk. V tom nenajdeme žádné pohyblivé součásti, oproti klasickému disku má podstatně rychlejší přístupovou dobu i výrazně lepší hodnoty čtení a zápisu dat. Velmi často bývají odolné prachu a vodě a mají o dost menší rozměry, je to ale vykoupeno vyšší pořizovací cenou.

Já například v terénu používám externí SSD disk od ADATA SE730H v kapacitě 512 GB.


NAS/Cloud

Zálohovat lze samozřejmě i do různých síťových disků, případně do cloudu. Zde je největší výhodou velký úložný prostor, většinou v kombinaci se dvojí zálohou dat (RAID). Uprostřed Sahary si ale do cloudu či NASky nic neuložíte, pokud ale v práci nebo doma máte takové úložiště, brzy mu přijdete na chuť obzvláště pak, když ke svým datům můžete přistupovat kdekoliv, kde máte internet.

Nám se skvěle osvědčilo řešení od QNAP, kde NAS disk disponuje kapacitou 32TB v RAID5. Nutno ale podotknout, že pro takové řešení se potřeba si sáhnout trochu hlouběji do kapsy.

Veškerou techniku a služby nakoupíte nejlépe ve: